استخوان دنبالچه استخوان بسیار کوچکی در انتهای ستون فقرات در قسمت لگن افراد است . علل مختلفی می توانند موجب ایجاد درد در این استخوان شوند .شکستن استخوان دمبالچه عموما به واسطه ی زمین خوردن افراد بر روی لگن و انتقال فشار کل ضربه بر روی این استخوان رخ می دهد که می تواند در ادامه این درد نشستن فرد را مختل کند. پس از شکستگی، استفاده از بالش های مخصوص برای نشستن و رعایت برخی نکات برای این بیماران ضروری است. فیزیوتراپی و استفاده از درمان دستی شکستگی استخوان دنبالچه حتما بعد از درمان های تخصصی پزشکی انجام می گیرد. در اکثر اوقات از انجام جراحی برای بهبود این عارضه خودداری می گردد و سعی می شود با بهترین درمان های دستی ممکن این عارضه بر طرف گردد. بعد از دوران نقاهت و جوش خوردن این استخوان در صورت تشخیص پزشک و فیزیوتراپیست ، فیزیوتراپی برای کاهش درد و بهبود علائم بیمار انجام می شود. درمان های ضد درد و التهاب ، تمرین درمانی و درمان های دستی می توانند به این بیماران کمک کند

دنبالچه

استخوان دنبالچه در انتهای ستون فقرات و به دنبال استخوان خاجی قرار دارد. این استخوان بسیار کوچک و ظریف است و ممکن به علل گوناگونی دچار آسیب گردد. استخوان دنبالچه اهمیت بسیاری در هنگام نشستن بازی می کند. فرض کنید که شما بر روی یک سه پابه می نشینید که دو پایه آن استخوان های لگن شما هستند و پایه سوم استخوان دنبالچه شما است. پس در صورت آسیب در یک پایه ی این ساختار شما در نشستن دچار مشکل خواهد شد. آسیب این استخوان همواره با درد بسیار همراه است و درمان آن بسیار زمانبر است. به ندرت پیش می آید که برای درمان شکستگی این استخوان پزشک دست به عمل جراحی زند.

اصلی ترین و شایع ترین علت شکستن این استخوان افتادن بر روی لگن است. همچنین نشستن های طولانی مدت خصوصا با وزن زیاد باعث ایجاد درد در این استخوان می گردد.

درد استخوان دنبالچه
Pain in back.

ورزشکاران رشته هایی که طولانی مدت م نشینند و با فشار بسیار فعالیت می کنند نیز به عوارض استخوان دنبالجه می توانند دچار گردند. رشته هایی مانند دوچرخه سواری، قایقرانی، اتومبیلرانی و از این دست ورزشکاران باید بسیار مراقب سلامت این ناحیه از بدن خود باشند. این ورزشکاران می بایست وزن خود را تا جای ممکن کاهش دهند.

در رشته ای دیگر ورزشی مانند جودو و کشتی نیز به علت زین خوردن های زیاد ورزشکاران بر روی قسمت تحتانی بدن امکان بروز آسیب در دنبالچه وجود دارد.

درد استخوان دنبالچه

درد در ناحیه دنبالچه بیشتر در هنگام نشستن ایجاد می گردد. این درد در هنگام تغییر وضعیت بدن از حالت نشسته به ایستاده تشدید می گردد و می تواند تا به درون پاها، لگن و کمر فرد نیز گسترشش یابد.

درمان شکستگی دنبالچه

درمان شکستگی دنبالچه عموما با درمان های دستی فیزیوتراپی صورت می پذیرد و کمتر فرد را مورد جراحی قرار می دهند. درمان دنبالچه شامل درمان های ضد درد و التهاب ، درمان های دستی دنبالچه و تمرین درمانی می باشد. تکنیک های ماساژ و ریلیز بافت نرم اطراف دنبالچه می تواند در کاهش درد و علائم بیمار موثر باشند. در مراحل اولیه به فرد نشستن بر روی بالشت یا تیوب و یا یک جسم نرم توصیه می گردد و همراه آن تجویز پمادها و قرص های ضد درد و التهاب نیز بکار گرفته می شوند.