[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”346″ img_size=”full” style=”vc_box_outline” border_color=”blue”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

ستون فقرات تمامی افراد در حالت عادی دارای قسمت‌هایی به سمت داخل و قسمت‌هایی به سمت بیرون است. اما گاهی ستون فقرات دچار چرخش و انحراف‌های غیرطبیعی می‌شود و  قوس غیرطبیعی پیدا می‌کند. کاملا طبیعی است که ستون فقرات در پایین کمر به سمت داخل و در قسمت بالایی، کمی به سمت بیرون خمیده باشد . اما در برخی موارد ستون فقرات شخص دچار چرخش غیرطبیعی می‌شود و حالت “S” مانند آن به سمت طرفین خواهد بود که به این عارضه اسکولیوز یا انحرافات ستون فقرات گفته می‌شود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

انحرافات ستون فقرات ممکن است در هر یک از بخش های ستون فقرات ایجاد گردد. گاهی ممکن است این انحراف به طور همزمان هم در قسمت‌های توراسیک (ستون فقرات سینه‌ای)  و هم در قسمت لومبار (ستون فقرات کمری) باشد. میزان انحراف نیز در افراد مختلف متفاوت است و ممکن است از ده درجه تا ۱۰۰ درجه تفاوت داشته باشد. معمولا انحرافات کمتر از ۴۰ درجه بدون انجام جراحی، قابل درمان است، اما اصلاح انحرافات شدیدتر ممکن است نیاز به انجام جراحی داشته باشد.

علل بروز اسکولیوز (انحرافات ستون فقرات)

در اغلب موارد، علت بروز انحرافات ستون فقرات در بزرگسالان نامشخص است. در برخی موارد علت بروز اسکولیوز در بزرگسالانفرسایش تدریجی ستون فقرات و تغییرات ناشی از آن است. در ادامه با برخی از علل احتمالی بروز انحرافات ستون فقرات یا اسکولیوز آشنا می‌شویم:

 • اختلالات عصبی- عضلانی : این اختلالات، عضلات و عصب‌ها را درگیر می‌کند.فلج مغزی و دیستروفی عضلانی از این دست بیماری‌ها هستند.
 • اسکولیوز مادرزادی : این مورد به ندرت رخ می‌دهد و علت آن شکل گیری غیر عادی ستون فقرات در دوران جنینی است.
 • ژنتیک: متصور است که حداقل یک ژن در ابتلا به اسکولیوز نقش داشته باشد.
 • طول پاها: اگر یکی از پاها از پای دیگر بلند‌تر باشد ممکن است، شخص به تدریج دچار انحراف ستون فقرات شود.
 • سایر علل: قرارگیری بدن در وضعیت ناصحیح (در هنگام نشستن و ایستادن)، گرفتن کیف در یک دست یا استفاده‌ی ناصحیح از کوله پشتی و برخی آسیب دیدگی‌ها می تواند باعث بروز این عارضه گردد.

در صورتی که شخص بزرگسالی دچار اسکولیوز شود، لازم است قبل از  درمان، وضعیت انحراف ستون فقرات او به دقت بررسی شده و علل احتمالی بروز اسکولیوز تشخیص داده شوند.

ارزیابی بیمار در عارضه انحرافات ستون فقرات

اولین قدم برای ارزیابی وضعیت بیمار، علت ابتلای او به اسکولیوز و بررسی سایر مشکلات احتمالی، گرفتن شرح حال از بیمار و بررسی سوابق پزشکی او است. متخصص طب فیزیکی ممکن است در موارد زیر از شما پرسش هایی داشته باشد:

 • سوابق خانوادگی در ابتلا به این عارضه
 • زمان بروز یا شدت گرفتن ستون فقرات
 • نحوه‌ی پیشروی انحراف و شدیدتر شدن آن
 • داشتن درد
 • اختلال در دفع مدفوع و ادرار
 • عملکرد و کارایی عضلات
 • سابقه‌ی انجام جراحی در گذشته

معمولا بعد از ارزیابی‌های اولیه، انجام رادیوگرافی با اشعه‌ی ایکس تجویز می‌شود تا متخصص فیزیوتراپ بتواند ساختار و شکل ستون فقرات را ببیند و میزان انحراف آن را اندازه گیری کند. بسته به نتایج به دست آمده از معاینات اولیه و رادیوگرافی، ممکن است انجام تستهای بیشتری مانند اسکن MRI و CT SCAN و تست نوار عصب و عضله تجویز شوند تا ارزیابی‌های بیشتری بر روی ستون فقرات انجام شود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]