[vc_row 0=””][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”586″ img_size=”medium” alignment=”center” style=”vc_box_outline” border_color=”juicy_pink” css_animation=”bounceIn”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text 0=””]

بیماری های ارتوپدی و جراحی های استخوان و مفاصل بیشترین دلیل مراجعه بیماران به مراکز ارتوپدی می باشد که از این رو کلینیک فیزوتراپی، حرکات اصلاحی و توانبخشی یونا نیز از این قاعده مستثنی نیست

سلامت و عملکرد سیستم عضلانی اسکلتی، با فعالیت سایر دستگاه‌های بدن، ارتباط مستقیمی دارد؛ اما متأسفانه شیوه زندگی ماشینی، کم‌تحرکی، غذاهای مصرفی، آسیب های ورزشی ، تصادفات و دیگر حوادث ، باعث شده امروزه سلامت و عملکرد این بخش از سیستم بدنی، بیشتر به مخاطره بیفتد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row 0=””][vc_column width=”1/2″][vc_column_text 0=””]

بیماری های ارتوپدی و جراحی های استخوان و مفاصل و نقش ژنتیک در اینگونه بیماری ها

ما در حال‌حاضر چیزی به نام بیماری های ژنتیک ارتوپدی در ایران نداریم. شاید چند بیماری عفونی مانند عفونت زانو و استخوان و… داشته باشیم، اما باز بیماری تلقی نمی‌شود. آن چیزی که ما اکنون در ایران به‌عنوان صدمات ارتوپدی داریم، بیشتر مربوط به مسائلی است که درطول زمان ایجاد می گردد. مسائل و مشکل‌هایی که اغلب به‌علت سبک زندگی، ورزش‌کردن، اضافه‌وزن و…، زودتر دربین ایرانیان رخ می دهد.

شایع‌ترین عللی که بیماران در حوزه هایی بجز تصادفات به ارتوپد مراجعه می کنند، آرتروز (به‌ویژه آرتروز زانو) است؛ علت اصلی ایجاد آرتروز زانو، تحمل تمام وزن بدن است. معمولا صدمات وارده به ‌زانو بسیار زیاد است، به‌همین‌دلیل به‌سرعت به‌سمت آرتروز پیش می‌رود. چنانچه وزن فرد زیاد، ورزش و تحرکش کم و میزان چهارزانو و روی زمین نشستن فرد زیاد باشد، آرتروز زودتر اتفاق خواهد افتاد.

درحال‌حاضر مسئله ژنتیک در بیماری‌های ارتوپدی نقش بسیار اندکی ایفا می کند. البته بیماری هایی مانند دررفتگی لگن و پاچنبری نیز حالت ژنتیک ممکن است داشته باشد؛ اما ابتلا به این بیماری در مقایسه با آرتروز و بروز حوادث، بسیار اندک است.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”587″ img_size=”medium” alignment=”center” style=”vc_box_outline” border_color=”juicy_pink” css_animation=”bounceIn”][vc_single_image image=”588″ img_size=”medium” alignment=”center” style=”vc_box_outline” border_color=”juicy_pink” css_animation=”bounceIn”][/vc_column][/vc_row][vc_row 0=””][vc_column 0=””][vc_column_text 0=””]

شایع‌ترین مشکل ارتوپدی در زنان

درد مفاصل زانو، بیشترین درد مفاصل در میان افراد مختلف به‌شمار می‌رود که شیوه نشستن روی زمین، برخاستن و همچنین افزایش سن، از عوامل تأثیرگذار بر این موضوع هستند.

از سوی دیگر استئوآرتریت یا آرتروز(ساییدگی مفصل)، دفرمیته‌ها مانند زانوی پرانتزی، ضربدری و ساییدگی کشکک(در جوان‌ها به‌ویژه خانم‌ها) شایع‌ترین بیماری‌های زانو در ارتوپدی می باشد. آرتروز شایع‌ترین بیماری ارتوپدی به‌حساب می‌آید. به‌طور معمول آرتروز در مفصل هیپ یا لگن، زانو و شانه رخ می‌دهد که معمولا در بانوان از سن ۵۵سالگی و در آقایان از سن ۶۵سالگی نمایان می‌شود؛ درحال‌حاضر عامل جغرافیایی در آرتروز مفصل کمتر دیده می‌شود، اما بیماری‌های تخریب مفصلی بیشتر وابسته به عواملی مانند سن و جنس، شغل (افرادی که دارای کارهای سنگین هستند)، ژنتیک، زمینه‌های فامیلی، نوع تغذیه، بی‌تحرکی،  افزایش وزن و چاقی، دفرمیته در اندام‌های تحتانی و فوقانی است.

یکی از راه‌های درمانی این بیماری معمولا تعویض مفصل بیماری است. اغلب ما برای تعویض مفصل براساس سن و پیشرفت ضایعه‌های مفصلی بیمار، تصمیم به عمل جراحی می‌گیریم. چنانچه آرتروز در مراحل اولیه باشد، این افراد معمولا با درمان‌های دارویی، فیزیوتراپی، آب‌درمانی، شنا و استفاده از عصا و تزریق‌های داخل مفصلی درمان می‌شوند یا زمان جراحی تعویض مفصل‌شان به عقب می‌افتد؛ اما در مراحل پیشرفته، درمان بیماری تنها تعویض مفصل است.

کسانی‌که آرتروز پیشرفته در مفاصل زانو و لگن دارند، نباید دو زانو و چهارزانو بنشینند. همچنین نباید از پله‌ها زیاد بالا و پایین بروند و در شیب زیاد پیاده‌روی کنند.

امروزه بیماری‌ها و آسیب‌های عضلانی، اسکلتی، باتوجه به بالابودن آمار تصادف‌ها و بروز حوادث طبیعی و غیرمترقبه، جز پنج بیماری شایع دنیا به‌حساب می‌آید که سالانه موجب ناتوانی و مرگ میلیون‌ها نفر در سراسر جهان می‌شود.

معمولا شکستگی‌های ناحیه مچ ‌دست‌وپا، بازو، شانه، لگن، ران و ساعد از مهم‌ترین آسیب‌های ارتوپدی در بین مردم است.

هر نوع شکستگی می تواند تا حدودی باعث آسیب به بافت‌های نرم مجاور به‌خصوص عضلات، عروق خونی کوچک ‌شود، اما در اغلب موارد این صدمات درطی بهبودی شکستگی خودبه‌خود بهبود می‌یابند.

عفونت (به‌علت شکستگی‌های باز)، دیرجوش‌خوردن، جوش‌نخوردن، نکروز آواسکولار(مرگ استخوانی ناشی از نقصان جریان خون)، کوتاه ‌شدن استخوان در اندام‌های تحتانی، ایجاد آسیب‌های عصبی و تاندونی، خشکی مفاصل(به‌دلیل چسبندگی) و… نیز از دیگر عوارض شکستگی‌ها محسوب می‌شوند.

صد البته در بسیاری از جراحی های ارتوپدی، بیمار پس از گذراندن دوران نقاهت نیاز به کار با فیزیوتراپ دارد تا بتواند توان اسکلتی عضلانی خود را بازیابی کند، کلینیک فیزیوتراپی، حرکات اصلاحی و توانبخشی چیستا می تواند با ارایه بهترین خدمات فیزیوتراپی در این زمینه، بیماران در رسیدن به بهترین و سریعترین مسیر بهبود یاری رساند

 

کلینیک فیزیوتراپی، حرکات اصلاحی و توانبخشی چیستا می تواند شما را در بهبود تمامی بیماری های ارتوپدی و جراحی های استخوان و مفاصل یاری رساند

بیماری های ارتوپدی و جراحی های استخوان و مفاصل[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row 0=””][vc_column][vc_column_text 0=””]

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Sending
User Review
5 (1 vote)