حتما تا به حال شما حس خالی کردن زانو را تجربه کرده اید. مثلا هنگامی که راه می روید به ناگاه یکی از زانوهای شما خالی می کند. اما دلیل اصلی خالی کردن زانو چیست؟

خالی کردن زانو یک پدیده ناشی از ضعف اندام های بدن است. خالی کردن زانو، معمولا به علت مهار و ضعف زیاد عضله ی چهار سر رانی، آسیب رباط صلیبی قدامی و برخی اختلالات عضلانی_اسکلتی دیگر است. اگر این پدیده در روز به تعداد زیاد اتفاق بیفتد می بایست فرد تحت درمان قرار گیرد. اگر آسیب مثلا از رباط صلیبی باشد ممکن است کار تا عمل جراحی نیز پیش برود. اما در اغلب موارد چاره کار انجام فیزیوتراپی می باشد.

خالی کردن زانو در جوانان و  نوجوانان

در این قشر از جامعه نیز زانو ممکن است خالی کند. به خصوص بعد از ورزش های سنگین این امر بسیار عادی تلقی میشود. از طرف دیگر آسیب به اندام در این افراد بسیار بیشتر است و ممکن است به علت آسیب دیدگی های جزیی نیز زانو کودکان خالی کند. البته به علت بالا بودن گردن خون در افراد کم سن و سال بهبودی بسیار سریع اتفاق می افتد. اما اگر علایم بیش از سه روز ادامه یافت بهتر است به پزشک مراجعه نمایید.

خالی کردن زانو

خالی کردن زانو چرا اتفاق می افتد؟

خالی کردن زانو پدیده ای است که به علت آسیب به برخی ارگانهای داخلی و خارجی زانو به وجود می آید. هنگام خالی کردن زانو ناپایداری و کاهش ثبات در مفصل بوجود می آید. که دارای دو حالت است: ناپایداری اولیه و ناپایداری ثانویه. در ناپایداری اولیه، مشکل مکانیکی بوده و علت احساس خالی کردن زانو، آسیب در یکی از رباطها این عضو بدن است.

معمولا برای رفع کامل این نوع ناپایداری، عمل جراحی صورت میگیرد. حالت بعدی ناپایداری ثانویه است که زمانی ایجاد میشود که چیزی در داخل زانو موجب ایجاد درد می گیردد که در این حالت عضلات اطراف بخصوص عضله ی چهار سر رانی شل شده است. ضعف عضله چهار سر رانی موجب می شود تا فشار بیشتری بر روی کشکک زانو وارد آید  و در نتیجه  زانو ثبات خود را از دست داده و به اصطلاح خالی بکند.

فیزیوتراپی و تقویت عضله چهارسر رانی در این مورد بهترین روش درمانی میتواند باشد.

 علت خالی کردن زانو هنگام راه رفتن

چرا زانوی من در هنگام راه رفتن خالی می کند؟

خالی کردن زانو پدیده ای فیزیولوژیک در بدن است که معمولا نتیجه ی یک  آسیب و بیماری در زانو می باشد. دلایلی که منجر به ایجاد این عارضه میشوند عبارتند از بیماری استئو آرتروز زانو، رسوب کلسیم اطراف مفصل که در اصطلاح به آنها استئوفیت گفته میشود، در رفتگی و شلی کشکک زانو , علت دیگر می تواند آسیب به رباط های این مفصل بخصوص رباط صلیبی قدامی باشد.

 این رباط که در جلوی زانو قرار گرفته بیشتر در حین آسیبهایی ورزشی و در اثر ثابت ماندن پا روی زمین و چرخش زانو و تنه بر روی آن و یا تغییر جهت های ناگهانی ایجاد میشود.

احساس خالی کردن زانو ممکن است در زیر ، روی و یا پشت زانوی فرد حس گردد. حال در صورتی که این احساس خالی کردن در روز با تعداد بالا اتفاق بیافتد، معمولا نشاندهنده ی آسیب و فشار زیاد بر روی مفصل است.

۹ دلیل خالی کردن زیر زانو

خالی کردن زانو پدیده ای فیزیولوژیک در بدن است که معمولا منعاقب آسیب و بیماری در زانو ایجاد میگردد.
دلایلی که منجر به ایجاد این عارضه میشوند.

  • بیماری استئو آرتروز زانو، رسوب کلسیم اطراف مفصل
  • در رفتگی و شلی کشکک زانو و در آخر آسیب به رباطهای زانو بخصوص رباط صلیبی قدامی.
  • مشکلات مادرزادی (در برخی افراد شلی کشکک پدیده ای کاملا طبیعی بوده و به آناتومی بدن آنها باز میگردد.)
  • ضربات شدید روی زانو
  • گاهی اوقات نیز به علت ضربه ی شدید بر روی کشکک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *