درد گردن و انواع گردن درد

درد گردن یا گردن درد یکی از مشکلات حاد در زندگی روزمره بسیاری از افراد است که می تواند زندگی روزانه افزاد را مختل کند. درد گردن می تواند موجب ایجاد درد در گردن شما، یا حتی بازوان و شانه شما گردد و زندگی روزمره شما را مختل سازد. درد گردن می تواند به علت دلایل متعددی همانند راستایی نادرست گردن شما در هنگام کار یا نشستن، و یا ضربه خوردن یا کشیده شدن نا متعارف ، آرتروز و مشکلات دیسک گردن ایجاد شود. فیزیوتراپی گردن شامل مدالیته های کاهش درد و التهاب، تکنیکهای درمانهای دستی (ماساژ،موبیلیزیشن مفصلی که موجب افزایش دامنه حرکتی گردن وکاهش دردمی شود)،تمرین درمانی(تمرینات تخصصی افزایش دامنه حرکتی گردن، تقویت عضلات ضعیف گردن وتمرینات کششی عضلات کوتاه)، ترکشن(استفاده ازتکنیک کشش مهرههای گردنی برای کاهش درد گردن، مخصوصا در مواردی همچون فیزیوتراپی گردن وفتق دیسک)، اصلاح پوسچریا حالت بدن (یکی از علل مهم ایجاد دردهای گردن وضعیتهای بد نشستن می باشد با اصلاح این وضعیت ها میتواند موجب درمان درد در گردن ومانع ایجاد مجدد آن شود)

درمان درد گردن حاد

درد گردن می تواند طیف بسیار وسیعی داشته باشد. این طیف از درد بسیار کم شروع می شود که حتی می توان آ« را نادیده گرفت و خود به خود بهبود پیدا می کند و می تواند درد تا جایی پیش رود که جتی خواب شما را مختل سازد که در آن صورت می بایست حتما به متخصص فیزیوتراپ مراجعه نمایید.

متخصصین فیزیوتراپیست ما در کلینیک فیزیوتراپی چیستا می توانند کمک بسیار شایانی به شما در رابطه با بهبود گردن درد شما کنند.  در مواردی که درد گردن حاد باشد، می توان ازتکنیک های فیزیوتراپی بهره برد. این تکنیک ها می توانند شامل درمان های ضد درد و ضد التهاب ( استفاده از مدالیته های الکتروتراپی)، استفاده از سرما و گرما برای کاهش درد و اسپاسم ، تکنیک های دستی همانند ماساژ برای کاهش درد و برطرف کردن اسپاسم عضلات ناحیه گردن باشد، در ضمن استفاده از لیزردرمانی می تواند برای کاهش التهاب و درد گردن بیماران بسیارمفید باشد.در مراحل اولیه تمرینات مخصوص ناحیه گردن با فشار بسیار کم شروع می گردد و اگر مشاهده گردد که وضعیت گردن بیمار بسیار نامطلوب بوده و تحمل فشار ندارد، استفاده از گردن بند های طبی توصیه خواهد شد.

فیزیوتراپی گردن
فیزیوتراپی گردن

عوارض فیزیوتراپی گردن

ستون فقرات گردنی ساختاری پیچیده ای دارد که متشکل از اعصاب ،عروق، استخوان ها ، عضلات و مفاصل است که همگی این اعضا وظیفه حمایت و ایجاد ثبات و همچنین حرکت سر در جهات مختلف را عهده دار هستند. طناب نخاعی یکی از مهمترین عناصر در ناحیه گردن افراد می باشد. از هر سطح از نخاع  دو ریشه عصبی خارج می شود که هر کدام از این اعصاب گردنی حرکت و حس بخشی ازاندام بدن فرد را فراهم می کند. در صورتی که هرکدام از این اعصاب آسیب ببینند، گردن درد و سایر علائم با توجه به نوع آسیب ایجاد می شوند. در نتیجه مداوا و فیزیوتراپی گردن بسیار حساس می باشد زیرا متخصص باید در هر لحظه مراقب این موضوع باشد که عوارض اضافی ایجاد نکند. در نتیجه بیمار باید بسیار در انتخاب فیزیوتراپیست دقت نماید و فیزیوتراپیست می بایست بسیار در حرفه خود متبخر باشد. درمان و فیزوتراپی گردن امری بسیار حساس است که می بایست با همکاری خود بیمار و متخصصین فیزیوتراپی صورت پذیرد.

هزینه فیزیوتراپی گردن

در مورد هزینه درمان عارضه های گردنی از جمله درد گردن و با توجه به علل ایجاد آن عوامل متعددی تاثیر گذار است. تعرفه ی اولیه در مورد هرکدام از خدمات متفاوت فیزیوتراپی گردن از طرف وزارت بهداشت و انجمن فیزیوتراپی هر ساله ابلاغ می شوند و با توجه به هر جلسه ی بیمار و تشخیص پزشک و تعداد خدمات ارایه شده، قیمت هر جلسه متفاوت است و نمی توان یک قیمت ثابت را برای آن بیان نمود.

شما با تماس با کلینیک فیزیوتراپی چیستا می توانید اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب نمایید.

ارزش گذاری خدمات کاملا بر اساس تعرفه صورت خواهد گرفت و بیمار میتواند در صورت داشتن بیمه تکمیلی، تا سقف پوشش، بیمه ی خود از خدمات بیمه خود استفاده نماید. در صورتیکه یکی از اندام فوقانی هم با توجه به تشخیص پزشک احتیاج به فیزیوتراپی داشته باشد، هزینه اندام به صورت جداگانه بر اساس تعرفه احتساب خواهد شد.

فیزیوتراپی دیسک گردن

دیسک های گردن درستون فقرات گردنی در بین ۲ مهره قرار دارند وبه عنوان ضربه گیر عمل می کنند یعنی نیروهای وارده به گردن را کنترل و خنثی می کنند. در نتیجه حرکت گردن در جهات مختلف را تسهیل می کنند. عارضه دیسک گردن می تواند به علت ضربه مستقیم برستون فقرات در بخش گردنی و یا فشار مداوم و طولانی بر ستون فقرات گردنی در طی فعالیت های روزمره رخ دهد.علائم آن شامل درد و محدودیت حرکتی در گردن، بی حسی، سوزن سوزن شدن و ضعف در شانه ها و دست ها در اثر فشار بر روی اعصاب گردنی می باشد.  فیزیوتراپی دیسک گردن شامل درمان هایی جهت کاهش درد و التهاب ایجاد شده بر روی اعصاب اطراف مهره ها، اصلاح وضعیت بدن به منظور کاهش فشار بر روی گردن ، تمرینات تقویتی برای تقویت عضلات ضعیف،  تمرینات کششی عضلات کوتاه شده و همچنین آموزش های لازم جهت تغییرسبک زندگی و کاهش فشار های مداوم بر روی دیسک ها به منظور پیشگیری از بازگشت مجدد بیماری می باشد.

با مراجعه به صفحه اینستاگرام کلینیک فیزیوتراپی، حرکات اصلاحی و ماساژ درمانی چیستا می توانید برخی از این حرکات را که درمان مشکلات اولیه و تقویت عضلات گردنی انجام می پذیرد را مشاهده نمایید.

ورزش های بکار گرفته شده در فیزیوتراپی گردن و کاهش درد گردن

تمرینات پیشگیری کننده از درد گردن

این تمرینات و آموزش ها مخصوص افرادی است که مشکل خاصی در حال حاضر ندارند، اما به علت شکل زندگی روزمره و نوع کار آنها ممکن است مستعد ابتلا به گردن درد شوند. افرادی که ساعات بسیار به صورت ثابت می نشینند و با کامپیوتر کار می کنند می بایست همواره و به صورت مستمر گردن خود را نرمش دهند و این نرمش ها را به بخشی از فعالیت روزمره خود تبدیل کنند.

تمرینات درمانی درد گردن

ورزش ها و نرمش های درمانی مخصوص افرادی هست که به هر علتی دچار درد و بی ثباتی در ناحیه ستون فقرات گردنی خود می باشند. ورزش های درمانی شامل ورزش هایی به منظور افزایش قدرت و ثبات در ناحیه ی گردنی می باشد. پس از انجام ورزش های اولیه، ورزش های اصلاح وضعیت گردن (که زیر مجموعه حرکات اصلاحی در فیزیوتراپی می باشد) و راستای ستون فقرات برای فرد شروع می شود. ورزش های کششی نیز در برنامه ی تمرینی فرد به منظور حفظ راستا و طول مناسب عضلانی گنجانده می شود که در انتها موجب ثبات و تقویت ناحیه گردن فرد شده و درد گردن را در افراد مبتلا کاهش می دهند.

فواید فیزیوتراپی گردن

همانطور که می دانیم بدن انسان یک سیستم یکپارچه است. اختلالات دریک قسمت از بدن فرد می تواند موجی مختل شدن عملکرد سایر قسمتها می شود. برای مثال در صورتی که گردن و ستون فقرات نسبت به هم در راستای مناسب قرار نگیرند و  سر جلوتر از بدن قرار گیرد (که این حالت معمولا همراه با جلوافتادگی شانه ها و گرد شدن پشت است) موجب افزایش فشار بر روی مهره هاو دیسک های گردن و ستون فقرات پشتی می شود. در صورتی که این وضعیت بدن اصلاح نشود، وضعیت نامناسب کتف به تدریج می تواند موجب بروز درد ها و اختلالاتی در شانه شود. فیزیوتراپی می تواند با کمک تکنیک های مختلف درمانی کاهش درد گردن بدون جراحی را برای شما فراهم کند . همچنین فیزیوتراپی می تواند با آموزش تمرینات مناسب و اصلاح وضعیت بدنی شما از بروز درد  گردن در آینده جلوگیری کند.

علائم درد گردن

نشانه ها و علائم گردن درد عبارتند از:

 • دردی که اغلب با نگه داشتن سر خود در یکجا به مدت طولانی بدتر می شود، مانند زمانی که رانندگی می کنید و یا با یک کامپیوتر کار می کنید.
 • سفتی ماهیچه و اسپاسم عضلانی در ناحیه گردن، شانه ها و کتف ها
 • کاهش توانایی شما در حرکت دادن سرتان
 • سردرد


چه زمان برای گردن درد باید به پزشک مراجعه کنید

در اغلب موارد درد گردن به تدریج با درمان های خانگی بهبود می یابد. اگر بعد از آن گردن دردتان بهتر نشد به پزشک مراجعه کنید.

اگر درد شدید گردن ناشی از آسیب هایی، مانند تصادف خودرو، تصادف غواصی یا سقوط باشد، سریعا به مراقب های پزشکی فوری مراجعه کنید.

در صورتی که گردن درد شما شرایط زیر را دارد، به پزشک مراجعه کنید:

 • هنگامی که درد گردن شما شدید است و مدت طولانی می باشد که همراه شما است و آن را حس می کنید.
 • برای چندین روز ادامه دارد و بهتر نمی شود
 • به بازو ها و پاها گسترش می یابد
 • با سردرد، بی حسی، ضعف یا سوزش همراه است

علت درد گردن چیست؟

گردن شما عضوی انعطاف پذیر است و یکی از وضایف آن نگهداری وزن سر شما می باشد، این عضو می تواند در برابر جراحت ها و شرایطی که موجب ایجاد درد و محدودیت حرکتی می شوند، آسیب پذیر باشد.علل درد گردن عبارتند از:

 • کشیدگی عضلات : استفاده ی بیش از حد، مانند ساعت های زیادی که از رایانه یا گوشی هوشمند خود استفاده می کنید، اغلب موجب کشیدگی عضلات گردن می شود.حتی موارد جزئی، مانند مطالعه در رختخواب یا ساییدن دندان ها یا همان دندان قروچه، می توانند عضلات گردن را تحت فشار قرار دهند.
 • ساییدگی مفاصل گردن: مثل مفاصل دیگر بدن شما، مفاصل گردن نیز با افزایش سن ساییده و کهنه می شوند.آرتروز ها (استئوآرتریت) سبب می شوند که کوسن های (غضروف) بین استخوان های شما (مهره ها) رو به زوال بروند. سپس در بدن تان خارهای استخوانی رشد می کنند که بر روی حرکت مفصل تاثیر می گذارند و باعث درد می شوند.
 • فشردگی عصب : فتق دیسک ها یا خارهای استخوانی (برآمدگی های زائد استخوانی) در مهره های گردن شما می توانند باعث ایجاد درد درد گردن شما باشند
 • صدمات: تصادفات رانندگی می توانند بسیار مخرب باشند و به گردن شما آسیب وارد نمایند، طبق تحقیقات بدترین نوع صدمات گردنی در تصادفات رانندگی ناشی از اثر شلاقی می باشد. اثر شلاقی زمانی اتفاق می افتد که ماشینی از پشت به خودروی شما می زند. در این حالت گردن شما با سرعت به جلو پرتاب میشود و سپس به سرعت به عقب باز می گردد که این حرکت به علت بستن کمربند ایمنی تشدید می گردد. پس اگر شما تصادفی از این نوع داشته اید حتما تا مدتی مراقب گردن خود باشید و در صورت احساس درد گردن حتما به پزشک معالج رج.ع کنید زیرا این نوع از تصادفات بسیار بر ناحیه گردن فشار وارد می کند.
 • بیماری ها: برخی بیماری ها، مانند روماتیسم مفصلی، مننژیت یا سرطان، می توانند موجب درد گردن شوند که مطمینا پزشک متخصص شما پس از مشاهده درد گردن در شما، شما را به فیزیوتراپیست ارجاع خواهد داد.

چند نکته در مورد جلوگیری از ایجاد درد گردن

وضعیت بدنی خوبی داشته باشید.

هنگام ایستادن و نشستن، اطمینان حاصل کنید که شانه های شما به طور راست در بالای کمر و باسن تان و گوش های شما در راستای شانه های شما قرار گیرد.

در کار روزانه و حرفه خود وقفه های مکرر بیاندازید

اگر مسافت های طولانی را سفر می کنید یا ساعت های طولانی را پای کامپیوتر خود می گذرانید، بلند شوید، حرکت کنید و گردن و شانه های خود را بکشید.

میز، صندلی و کامپیوتر خود را تنظیم کنید تا مانیتور هم سطح چشمان شما قرار گیرد.

زانو ها باید اندکی پایین تر از باسن باشند. از دسته های صندلی خود استفاده کنید.

تلفن را بین گوش و شانه قرار ندهید و آن را با گردن نگاه ندارید

هنگام صحبت کردن با تلفن، از یک هدست یا بلندگوی تلفن استفاده کنید و یا گوشی را با دست خود نگاه داریئ ئ هر از چندگاهی گوش خود را تعویض کنید.

از حمل کیف های سنگین با انداختن بند های آن بر روی شانه خود اجتناب کنید. 

وزن کیف های سنگین می تواند گردن شما را تحت فشار قرار دهد و شما را دچار درد گردن کند..

هنگام خوابیدن بدنتان را در حالت مناسبی قرار دهید.

سر و گردن شما باید با بدن شما در یک راستا قرار گیرد.

استفاده از یک بالشت نرم در زیر گردن می تواند راه حل مناسبی باشد. سعی کنید به پشت دراز بکشید و ران خود را بر روی بالش قرار دهید تا بالا قرار گیرد. اینکار موجب می شود که عضلات نخاعی شما صاف شوند.

می توانید در صورت داشتن سوالی برای مشاوره رایگان با کلینیک فیزیوتراپی چیستا تماس حاصل نمایید.