درمان های دستی فیزیوتراپی

درمان های دستی راه حلی برای درمان دردهای شما می باشد.

آیا درمان های دستی در فیزیوتراپی کارآمد هستند؟

درمان های دستی در فیزیوتراپی دارای انواع مختلفی از تکنیک می باشد. تکنیک هایی مانند ماساژ بافت های نرم ، تکنیک های ریلیز فاشیا ، موبیلیزیشن و منیپولیشن . درمان دستی در فیزیوتراپی دارای اهمیت ویژه ای است و اکثر بیماری ها و مشکلات مراجعین به واسطه آن درمان می شود. این تکنیک ها بسیار تخصصی بوده و فیزیوتراپیست ها با طی مراحل دانشگاهی و شناخت کامل بدن قادر به انجام صحیح آن ها می باشند. درمان های دستی بعد از معاینه کامل بیمار و با توجه به نیاز بیمار و تشخیص فیزیوتراپیست انجام می شود . انتخاب درمان مناسب با توجه به تشخیص پزشک متخصص و فیزیوتراپیست انجام گرفته و توسط فیزیوتراپیست بر روی بیمار اعمال می گردد. درمان های دستی می توانند دردناک باشند که این خود امری طبیعی در درمان عارضه ها و مشکلات ارتوپدی می باشد.

شاید شما در یک مرکز فیزیوتراپی صدای فریاد شخصی را شنیده باشید. اما مطمین باشید وی در مسیر بهبودی می باشد.

درمان دستی ستون فقرات

ستون فقرات شامل ۲۷ مهره می باشد که البته این عدد در بزرگسالان می باشد. ستون فقرات انسان (فقره در عربی به معنای مهره است) شامل ۷ مهره ی گردنی ، ۱۲ مهره ی پشتی که در ساختار قفسه سینه  مشارکت دارند و ۵ مهره ی کمری و استخوان خاجی و دنبالچه می باشد. این بخش از بدن بسیار کارآمد و در عین حال حساس است و نیاز به مراقبت بسیاری دارد زیرا می تواند با مشکلات بسیاری همراه گردد . این مشکلات طیف وسیعی دارند که شامل درجات مختلف بیرون زدگی دیسک ، اختلالات جابه جایی مهره ها ، بی ثباتی ها ، اختلالات عضلانی ، سرخوردگی مهره و شکستگی مهره ها می باشد. هر کدام از این عارضه ها دارای درمان دستی مخصوص به خود هستند که می توانند با تشخیص فیزیوتراپیست و پزشک بکار گرفته شوند. گاها نیز بیمار ممکن است به مجموعه ای از این درمان ها به صورت همزمان نیاز پیدا کند . معاینه دقیق و جامع و تشخیص درست می تواند در انتخاب بهترین درمان و بهبودی هر چه سریع تر بیماران بسیار موثر باشد.درمان هایی مانند منیپولیشن که در اصطلاح عامیانه به آن جا انداختن مهره نیز گفته می شود یکی از شایع ترین درمان های ستون فقرات می باشد.

ستون فقرات
ساختار مهره های ستون فقرات

درمان دستی کمر درد

کمردرد یکی از شایع ترین مشکلات عضلانی اسکلتی رایج در بین بیماران مراجعه کننده به فیزیوتراپی ها است. تقریبا تمامی افراد در طول زندگی خود کمر درد را تجربه می کنند. علل بروز کمر درد در انسان ها بسیار متفاوت است. از جمله علل کمردرد اختلالات عضلانی ، اختلالات مهره های کمری ، مشکلات دیسک و درگیری اعصاب ناحیه کمر ، اختلالات لگن و همچنین انحرافات ستون فقرات را می توان نام برد. . بسته به مشکلات بیمار و علل بروز کمر درد در وی، درمان های متفاوتی برای هر بیمار وجود تجویز می شود، که درمان دستی می تواند مهمترین بخش درمان کمردرد در افراد مبتلا به این عارضه باشد. درمان هایی همانند منیپولیشن ، موبیلیزیشن ، مایوفاشیال ریلیز، کرانیوساکرال تراپی و تکنیک های ماساژ بافت نرم می تواند در درمان کمر درد بسیار موثر باشد.

درمان های دستی

درمان دستی گردن درد

دردهای ناحیه گردن مربوط به مهره ها ، اعصاب و عروق ناحیه گردنی ستون فقرات می باشد که اختلال در کارکرد هر یک از این اعضا و بافتها می تواند منجر به بروز گردن درد در فرد شود. درد گردن می تواند علل متنوع و گوناگونی داشته باشد که این امر تشخیص و درمان آن را بسیار دشوار می سارد.  از جمله این عوامل وضعیت های ناصحیح بدنی ( قوز پشتی ، وضعیت به جلو آمده سر و همچنین اسکولیوز یا قوز و یا خمیدگی غیر عادی ستوان فقرات فرد) ، اختلالات راستای مهره های گردنی ، مشکلات درگیری مفاصل مهره ها ، اختلالات عضلانی ، درگیری دیسک ها و اعصاب این ناحیه می باشد. همچینین اعصاب سمپاتیک و نیز آنتی سمپاتیک، بیماری های روانی و عصبی نیز می تواند در بروز گردن درد موثر واقع شوند. درمان های دستی فیزیوتراپی در هر یک از این عوامل بسیار متنوع می باشد . درمان های دستی در این ناحیه بسیار حساس بوده و با توجه به تشخیص پزشک و فیزیوتراپیست انتخاب شده و اعمال می گردند. تکنیک هایی همانند درای نیدلینگ و تیپینگ نیز می توانند در درمان درد های ناحیه گردن موثر باشند

درمان های دستی سیاتیک

سیاتیک یکی از بزرگ ترین اعصاب بدن می باشد . عصب سیاتیک از ریشه های عصبی ناحیه کمری ستون فقرات آغاز می شود و از ناحیه لگن وارد پای فرد می شود . این عصب گاها ممکن است در اثر فشار ناشی از بیرون زدگی دیسک و یا در اثر گیر افتادن در مسیر خود در حین عبور از عضلات دچار آسیب دیدگی گردد و علائمی همانند درد ، گز گز و بی حسی در مسیر عصب ایجاد کند. درمان سیاتیک شامل درمان مشکلات ناحیه کمری و نیز آزاد سازی عضلات درگیر مانند همسترینگ باشد. درمان های دستی در درمان دردهای سیاتیک بیشترین تاثیر را دارا هستند.

درمان دستی اسکولیوز

درمان دستی اسکولیوز

اسکولیوز به انحراف غیر عادی ستون فقرات در نواحی مختلف همانند گردن ، قفسه سینه و یا کمر گفته می شود. اسکولیوز اتواع مختلفی دارد و در سنین مختلف می تواند به دلایل متعدد رخ دهد که مهمترین آنها را می توان به عادات غلط فرد در هنگام کارهای روزانه نسبت داد اما در بیشتر بیماران اسکولیوز علت شناخته شده ای ندارد. مهم ترین علامت اسکولیوز انحراف ستون فقرات می باشد. تشخیص دقیق اسکولیوز با معاینات بالینی و عکس برداری از ستون فقرات ممکن می شود. برای درمان اسکولیوز بسته به نوع آن و نیز دلایل آن تجویزهای مختلفی وحود دارد. درمان های اسکولیوز شامل فیزیوتراپی ، استفاده از بریس ها و در موارد بسیار شدید جراحی می باشداما مهمترین درمان اسکولیوز در فیزیوتراپی،  درمان دستی اسکولیوز و نیز تمرین درمانی است. درمان های دستی اسکولیوز شامل تکنیک های ماساژ بافت نرم ، ریلیز فاشیا ، موبیلیزیشن مهره و دنده ها و همچنین تکنیک های کششی عملکردی عضلات می باشد.

درمان دستی دیسک کمر

بیرون زدگی دیسک کمر یکی از عوامل ایجاد درد در ناحیه کمر و پاها می باشد. برای این عارضه بسته به میزان و حاد بودن مشکل دیسک کمر درمان های متفاوتی تجویز می گردد. ممکن است بیرون زدگی در درجه اول بسیار خفیف باشد و یا بیرون زدگی دیسک بسیار شدید باشد و علایم حادی داشته باشد. درمان دیسک کمر شامل درمان های ضد درد و ضد التهاب است. این درمان ها می تواند استفاده از دستگاههای الکتروتراپی ، لیزر درمانی ، مگنت تراپی و همچنین درمان های دستی و تمرین درمانی باشد. درمان دستی دیسک کمر با هدف کاهش فشار بر ریشه های عصبی این ناحیه و کاهش علائم بیمار تجویز می گردد. این درمان ها شامل ریلیز عضلات ، نورو موبیلیزیشن اعصاب درگیر و موبیلیزیشن مهره می باشد .

از علایم دیسک کمر وجود درد در ناحیه کمری ستون فقرات و نیز پاها میباشد، اما باید توجه داشت که هر دردی در این نواحی لزوما به دیسک کمر اشاره ندارد و تشخیص این عارضه با تشخیص بالینی و عکس برداری ام آر آی توسط متخصص امکان پذیر است. توجه داشته باشید که تمامی افراد در طول عمر خود درد کمر و پاها را تجربه خواهند کرد که این امر لزوما نشانگر داشتن دیسک کمر نمی باشد.

درمان دستی دنبالچه

استخوان دنبالچه استخوان بسیار کوچکی در انتهای ستون فقرات در قسمت لگن افراد است . علل مختلفی می توانند موجب ایجاد درد در این استخوان شوند. شکستن استخوان دنبالچه عموما به واسطه ی زمین خوردن افراد بر روی لگن و انتقال فشار کل ضربه بر روی این استخوان رخ می دهد که می تواند در ادامه این درد نشستن فرد را مختل کند. پس از شکستگی، استفاده از بالش های مخصوص برای نشستن و رعایت برخی نکات برای این بیماران ضروری است. فیزیوتراپی و استفاده از درمان دستی شکستگی استخوان دنبالچه حتما بعد از درمان های تخصصی پزشکی انجام می گیرد. در اکثر اوقات از انجام جراحی برای بهبود این عارضه خودداری می گردد و سعی می شود با بهترین درمان های دستی ممکن این عارضه بر طرف گردد. بعد از دوران نقاهت و جوش خوردن این استخوان در صورت تشخیص پزشک و فیزیوتراپیست ، فیزیوتراپی برای کاهش درد و بهبود علائم بیمار انجام می شود. درمان های ضد درد و التهاب ، تمرین درمانی و درمان های دستی می توانند به این بیماران کمک کند

درمان دستی استخوان دنبالچه

درمان دستی دیسک گردن

عوامل مختلفی می توانند موجب ایجاد بیرون زدگی دیسک های ناحیه گردن شوند. از جمله این عوامل وضعیت های نامناسب ستون فقرات گردنی در طی فعالیت های روزانه (وضعیت به جلو آمده سر)، ضربه به سر و فعالیت سنگین بدنی مانند انجام ورزش های سنگین و تحت فشار بودن گردن می باشد. باید توجه داشته باشید که جلوگیری از ابتلا به دیسک گردن بسیار مهمتر از درمان آن است زیرا درمان این عارضه با پیچیدگی های خاصی همراه خواهد بود. اما در صورتی که دچار بیرون زدگی دیسک گردن گشتید، درمان های مختلفی برای آن وجود دارد که با تشخیص پزشک معالج و توسط فیزیوتراپیست انجام خواهد پذیرفت. یکی از این درمان ها استفاده از درمان دستی فیزیوتراپی که شامل موبیلیزیشن ، مایوفاشیال ریلیز،ترکشن دستی ، تکنیک های ماساژ و نوروموبیلیزیشن اعصاب در ناحیه گردن افراد است. درمان های دستی دیسک گردن در کاهش درد و علائم بیمار بیشترین تاثیر را دارا هستند. پس از درمان نیز فرد می بایست تمرینات خود را همواره ادامه دهد تا از بروز مجدد این عارضه جلوگیری گردد.

درمان های دستی در فیزیوتراپی می توانند در موارد بسیار دیگری نیز کاربرد داشته باشند از جمله درمان دستی فتق دیسک و یا درمان دستی آرتروز ها مانند آرتروز مچ دست، آرتروز گردن، آرتروز زانو و آرتروز در دیگر مفاصل بدن.

شما می توانید برای درمان مشکلات ارتوپدی خود با کلینیک قیزیوتراپی چیستا در هر زمان تماس بگیرید و از مشاوره و خدمات ما در هر زمان استفاده نمایید. کافی است با ما تماس حاصل نمایید.