[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”487″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_outline” border_color=”sky” css_animation=”bounceIn”][vc_single_image image=”489″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_outline” border_color=”sky” css_animation=”bounceIn”][vc_single_image image=”490″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_outline” border_color=”sky” css_animation=”bounceIn”][vc_single_image image=”491″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_outline” border_color=”sky” css_animation=”bounceIn”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

رفلکسو تراپی  یا طب فشاری از جلمه درمان های مکمل می باشد که بواسطه ی آن درمانگر بوسیله ی فشار انگشت شست و یا یک و سیله ی ساده دیگر بر روی نقاط خاصی از بدن سعی در ایجاد بهبود و یا فعال سازی قدرت درمانگری خود بدن می نماید.

در اینگونه از طب، نقاط خاصی از بدن مانند کف دست ها و یا پاها به عنوان نقاط فشار و یا نقاط رفلکسی شناخته می شوند. این نقاط هر کدام نمایده یک عضو در بدن است که فشار بر روی آن ها سیگنال ها و انرژی وارد شده به اندام مربوطه انتقال می یابد. به عنوان مثال نقطه مربوط به قلب در میان کف پا قرار دارد و یا نقطه مربوط به مغز در پشت شست پا قرار گرفته است. با ایجاد فشار بر روی این نقاط گرفتگی عضلانی از بین می رود، جریان خون و انرژی بدن بهبود یافته، آرامش اعصاب برقرار گشته و عملکرد آن دستگاه خاص بهبود می یابد.

مطالعات نشان می دهد که بیماری های مختلف، نقاط خاصی از بدن را درگیر کرده و درد را به نقاط خاصی از بدن انتقال می دهند که محل دقیق آنها کاملا مشخص است، در نتیجه با ایجاد فشار و ماساژ بر روی این نقاط درد تسکین می یابد.

رفلکسو تراپی بدون استفاده از دارو، مقاومت بدن را نسبت به عوامل بیماری زا افزایش می دهد، بدون اینکه عوارضی داشته باشند، قابل ذکر است که در طب سوزنی نیز از این نقاط فشار استفاده می شود. تفاوت اساسی رفلکسو تراپی با طب سوزنی در این است که در طب سوزنی، این نقاط با فرو کردن سوزن تحریک می شوند، در حالیکه در طب فشاری فقط از فشار آوردن بر کف دست و  کف پا برای تعادل انرژی و افزایش سلامتی استفاده می شود.

استفاده از رفلکسو تراپی

طب فشاری یک روش درمانی کمکی است که می تواند در کنار دیگر روش های درمانی مورد استفاده  بدون اینکه عارضه ای در پی داشته باشد قرار بگیرد. با ظهور علائم بیماری مانند درد، بدن برای مراقبت از خود آماده می شود و نیاز به کمک دارد تا در مقابل عوامل گوناگون خارجی مانند ویروس ها و میکروب ها محافظت شود. ما اغلب برای رسیدن به این منظور از دارو ها کمک می گیریم اما دارو ها می توانند عوارض جانبی داشته باشند مثلا داروهای مسکنی که ما برای تسکین یک سر درد استفاده می کنیم بر روی مخاط معده تاثیر سو دارند.

این نکته حایز توجه است که رفلکسوتراپی نمی تواند برای تمامی بیماری ها موثر باشد اما در مورد بیماری هایی که به این روش قابل درمان هستند می تواند یک مسیر موفق و بدون عارضه جانبی باشد، اما باید توجه داشت که این درمان نیز می بایست توسط افراد خبره این رشته انجام گیرد در غیر اینصورت تاثیر آن از بین می رود و یا نقطه ای اشتباه مورد فشار قرار می گیرد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]