[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”942″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_border” border_color=”turquoise”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

فرض کنید می خواهید سر خود را شانه کنید و ناگهان می بینید که نمی توانید شانه خود را حرکت دهید و یا فرض کنید می خواهید چیزی را از بالای کمد بر دارید و نمی توانید دست خود را از حدی بالا تر بیاورید و یا شب هنگام به هنگام خواب درد بسیاری در شانه خود احساس می کنید. تمام این ها می تواند نشانه شانه یخ زده باشد، سندرومی که می تواند مشکلات بسیاری برای شما ایجاد کند. سندروم شانه یخ زده یک بیماری عموما میان سالی می باشد که مابین بانوان شایع تر می باشد. این بیماری ناشی از التهاب مفصل است و دلیل ابتلا به آن چندان مشخص نیست اما راه های درمان آن از طریق فیزیوتراپی امکان پدیر است.

کلینیک فیزیوتراپی چیستا می تواند روند درمان آن را برای شما تسهیل کند. این کلینیک با داشتن متخصصان و تجهیزات مناسب درمان شانه یخ زده را به راحتی به انجام می رساند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

علایم سندروم شانه یخ زده

مهمترین علامت در ابتلا به این سندروم حس درد و کاهش توان حرکتی در ناحیه شانه افراد مبتلا می باشد. سندروم شانه یخ زده دارای سه مرحله است، هرچند برخی از متخصصان آن را در چهار مرحله دسته بندی می کنند اما در کل سه مرحله عمده دارد که شامل درد، التهاب و خشکی می شود. مرحله درد و التهاب بین ۴ تا ۹ ماه به طول می انجامد و مرحله خشکی مفصل نیز ۹ تا ۱۲ ماه به طول می انجامد. در اصطلاح در این مرحله شانه یخ می زند.

در مرحله اول مفصل شانه فرد درگیر، درد می گیرد و این درد تا به حدی است که حتی در هنگام استراحت و خواب نیز فرد را اذیت کرده و درد تا جایی پیش می رود که می تواند فرد را از خواب بیدار کرده و استراحت وی را در طول شب مختل کند.

در مرحله بعد یخ یخ زدگی کامل شانه درد کم می شود و فرد ممکن است درد را احساس نکند ولی دامنه حرکتی مفصل شانه وی به حد زیادی کاهش پیدا می کند. این محدودیت حرکتی شامل کم شدن دامنه حرکت طولی (بالا و پاسسن آوردن شانه) و چرخش شانه میشود. در طول زمان به علت کم تحرکتی شانه عضلات پوشش دهنده این ناخیه ضعیف شده و حرکت شانه وی به مرور سخت تر میشود.

در مرحله سوم به اصطلاح یخ شانه ذوب می شود در نتیجه مقداری از توان حرکتی باز می گردد اما بیمار هنوز هم تا حدی دچار مشکل در حرکت شانه خود است. در این مرحله ممکن است درد تا حد کمی وجود داشته باشد اما مقدار آن آنقدر کم است که فرد به فیزیوتراپی مراجعه نمی کند. در نتیجه ممکن است سالها با آن درد زندگی کرده و در عمل کیفیت زندگی وی کاهش یابد، بدون آنکه وی دلیل اصلی آن را بداند.

درد خود را جدی بگیرید

محل درد سندروم شانه یخ زده در قسمت خارجی بازوی فرد می باشد. این درد ممکن است تا آرنج یا روی دست نیز حس گردد. این درد در ابتدا کم است امام رفته رفته زیاد می شود بطوری که عملکرد فرد را دچار اختلال می کند. اختلال حرکتی به شکلی است که فرد در بالا آوردن شانه و بازوی خود دچار زحمت بسیار می شود. همین امر در چرخش بازوی فرد نیز رخ می دهد. این سندروم کارهای روزانه شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد حتی شانه کردن موی سر نیز برای شما با زخمت همراه خواهد بود. حتی در هنگام رانندگی نیز دچار زحمت خواهید شد. پس می بایست آن را جدی بگیرید.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”936″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_border” border_color=”turquoise”][vc_single_image image=”940″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_border” border_color=”turquoise”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1545995533821{background-color: #279bf4 !important;}”]

علل ایجاد  سندروم شانه یخ زده چیست

همانطور که قبلا گفتیم این سندروم علل متعددی دارد که هیچکدام از آنها کاملا قطعی نیست اما قوز کردن یک دلیل شایع است. افرادی که در هنگام نشستن قوز می کنند به علت افتادگی شانه مستعد ابتلا به سندروم شانه یخ زده هستند. دلیل دیگر می تواند چاقی افراد باشد. افرادی که دارای اضافه وزن هستند به علت خستگی و فشار بیش از حد به مفاصل در معرض ابتلا هستند همچنین قوز در افراد چاق بیشتر دیده می شود. دیابت نیز تاثیر گذار است. شانه یخ زده در افراد مبتلا به دیابت نیز زیاد دیده می شود.

کشیدن سیگار ، قلیان و تنباکو نیز بی تاثیر نیست، برخی از تحقیقات نشان می دهند که افراد دارای فشار روحی، استرس و افسردگی نیز مستعد ابتلا به این سندروم هستند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”947″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_border” border_color=”turquoise”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

سندروم شانه یخ زده ثانویه

شانه یخ زده ثانویه به علت بروز بیماری های دیگر همانند رماتیسم مفصلی رخ می دهد. هرچند در نوع اولیه این سندروم دلیل ابتلا می تواند نامشخص باشد در نوع ثانویه پزشک و متخصص دلیل بروز سندروم شانه یخ زده را می داند. بیماری های مفاصل، آرتروز و روماتیسم می توانند گاهی به شانه فرد هجوم برند.

دلیل دیگر می تواند التهاب تاندون های اطراف مفصل شانه فرد باشد. شکستکی و در رفتگی شانه فرد می تواند باعث بروز این سندروم در گذز زمان شود زیرا هر علتی که منجر به التهاب مفصل، تاندون ها و عضلات ناحیه شانه گردد می تواند منجر به سندروم شانه یخ زده گردد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

اول بیماری می بایست تشخیص داده شود و سپس درمان گردد (تشخیص سندروم شانه یخ زده)

حدود ۴۰ درصد افرادی که به علت درد شانه به کلینیک فیزیوتراپی چیستا مراجعه میکنند مبتلا به شانه یخ زده هستند پس می توان نتیجه گرفت که همواره درد شانه در فرد نشانگر ابتلا به سنذروم شانه یخ زده نمی باشد. گاهی تشخیص اشتباه این سندروم با پارگی و یا کشیده شدن تاندون های ناحیه شانه فرد به ویژه در ورزشکاران و افرادی که کار بدنی سنگین دارند نی تواند مسیر درمانی اشتباهی را پیش روی فرد قرار داده مشکل وی را افزایش دهد. پس در ابتدا مشکل و بیماری فرد می بایست به درستی تشخیص داده شود.

در تشخیص سندروم شانه یخ زده ام آر آی و عکس رادیولوژی به تنهایی کافی نیست و می بایست از فرد تست نیز توسط فیزیوتراپیست گرفته شود.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”950″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_border” border_color=”turquoise”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”952″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_border” border_color=”turquoise”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

پیشگیری بهتر از درمان است

به منظور جلوگیری از ابتلا به سندروم شانه یخ زده مهمترین کار تغییرسبک زندگی افراد است. افراد دارای اضافه وزن می بایست وزن خود را تا حد ممکن کاهش دهند. استفاده نکردن از سیگار و قلیان می تواند در پیشگیری از این سندروم موثر باشد. استفاده از مواد غذایی کلسیم دار و ویتامین سی می تواند در پیشگیری از این سندروم موثر واقع شود. اصلاح حالت ایستایی و نیز اصلاح حالت بدن در هنگام نشستن نیز می تواند در پیشگیری از این سندروم موثر واقع گردد. تختواب مناسب و استراحت و خواب به سمت دو پهلو می تواند در پیشگیری از این سندروم و بسیاری مشکلات عضلانی اشکلتی دیگر موثر باشد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1545996261688{background-color: #288cff !important;}”]

درمان سندروم شانه یخ زده

مهمترین و کارآمدترین درمان در مبتلایان به این سندروم فیزیوتراپی می باشد. فیزیوتراپیست با افزایش دامنه حرکتی، از بین بردن التهاب و درد تا جای ممکن و نیز تقویت عضلات ناحیه شانه می تواند در روند بهبودی شما تا رسیدن به بهبودی کامل برای شما در کنار شما باشد. دستگاه های فیزیوتراپی می توانند میزان درد را در شما تا حد بسیاری کاهش دهد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Sending
User Review
5 (2 votes)