[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”346″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_outline” border_color=”blue”][vc_single_image image=”130″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_outline” border_color=”blue”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

ستون مُهره‌ها یا ستون فقرات بخش اصلی استخوان‌بندی در نیم‌تنه بالایی  فرد می باشد. نقش ستون مهره‌ها، حمایت از کل بدن، ایجاد امکان  خم شدن و چرخیدن در تمام مسیرها، و نیز حمایت از ارگانهای حیاتی بدن مانند اعصاب و نخاع است.

ساختمان ستون فقرات

مهره ها 

هر مهره از یک بخش قدامی (تنه) و یک بخش خلفی (قوس مهره‌ای) ساخته شده و سوراخ مهره‌ای در بین این دو بخش قرار دارد.
تنه مهره: دارای پنج سطح فوقانی، تحتانی، خلفی و طرفی است. سطح خلفی، حد قدامی کانال نخاعی را می‌سازد
سطح فوقانی و تحتانی محل قرارگیری دیسک بین مهره‌هاست. تنه مهره در تحمل وزن بدن شرکت می‌نماید.  قوس مهره‌ای که از نخاع محافظت می‌کند و از قسمتهای زیر تشکیل شده است.

جفت پایه که قسمتهای قدامی طرفی قوس مهره‌ای را تشکیل می‌دهد.
ی جفت تیغه که قسمتهای خلفی قوس مهره‌ای را بوجود می‌آورند.

هفت زایده که شامل ۴ زایده مفصلی (۲ تا فوقانی و ۲ تا تحتانی)، دو زایده عرضی و یک زایده شوکی می‌باشد.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column][vc_column_text]

دیسکهای بین مهره‌ای

ستون مهره‌ها توانایی خم و صاف شدن، خم شدن جانبی و چرخش به طرفین را به علت وجود یک بالشتک قابل ارتجاع یا همان دیسک بین مهره‌ها دارا می‌باشد. هر دیسک دارای ساختمان پهن و صافی می‌باشد که در وسط آن ماده ژله مانند به نام هسته دیسک (نوکلئوس) و در اطراف آن نیز رشته‌های لیفی به نام آنولوس قرار دارد.

هسته قسکت مرکزی و آنولوس قسمت محیطی دیسک را ایجاد می کند. از وظایف مهم هر دیسک که بین دو مهره قرار می‌گیرد، جذب انرژی جهت کاهش فشار  می‌باشد. دیسک‌ها در برابر فشارهای شدید آسیب پذیر هستند و این صدمه می‌تواند در هر دو بخش محیطی و مرکزی ایجاد گردد.

بهداشت ستون فقرات

 
برای بهداشت ستون فقرات بهتر است هنگام راه رفتن و یا نشستن، مهره‌ها صاف و درست بر یکدیگر سوار باشند و قوز نکنیم و اگر عادت قوز کردن داریم، می بایست این عادت را ترک کنیم. اندام صاف و خم نشده، نقش بسیار زیادی در زیبایی، حس اقتدار و اعتماد به نفس فرد دارد.

طناب نخاعی حامل پیامهای حسی و حرکتی بدن است. در صورت آسیب دیدن آن، این ارتباط ممکن است مختل شده و منجر به از دست دادن یا تغییر حس، ایجاد درد و ضعف حرکتی شود.  تعداد اندامهایی که در این موارد فلج می‌شوند بستگی به محل آسیب طناب نخاعی دارد.

صدمات ستون فقرات 

در اکثر مشکلات پشت بدن، اعصابی که از طناب نخاعی خارج می‌شوند آسیب می‌بینند اما خود طناب نخاعی معمولاً کمتر آسیب می‌بینند. در اثر صدمات مستقیم به لیگامان‌ها، تاندون‌ها، مفصل‌ها و سایر ساختمانهایی که در مهره یا اطراف آن قرار دارد، درد می‌تواند فقط در همان قسمت پشت ایجاد گردد، اما به علت اینکه همان اعصابی که این بافتها را عصب رسانی می‌کنند همچنین پاها را نیز از نظر عصبی تغذیه می‌نمایند، بیماران ممکن است در پاهایشان هم درد را احساس کنند
واضح است که پشت انسان دارای سازه ی بسیار پیچیده‌ای است. وقتی صدمه‌ای به آن  وارد می‌شود، به دلایل مختلفی درد در پشت انسان می تواند حس گردد. خوشبختانه اکثر حملات پشت درد یا کمر درد، بدون اینکه نیازی به بررسی‌های بیشتری باشد، بهبود می‌یابند؛ بنابراین بطور کلی برای پیدا کردن علت واقعی بروز کمردرد حاد، نیازی به انجام آزمایشها و بررسی‌های پیچیده وجود ندارد. با اینحال وقتی علایم خیلی شدید بوده و به مدت زیادی (بیش از شش هفته) طول بکشند، پیدا کردن علل بروز آنها بسیار حایز اهمیت است.

برخی از صدمات پشتی بدن حالت مزمن دارند و می بایست به کمک فیزیوتراپی بلند مدت و انجام ورزش های مشخص درمان گردند زیرا احتمالا تعادل و بالانس ساختمان پشتی بدن بهم ریخته است و درمان آن زمان بر خواهد بود.

بهترین توصیه برای افرادی که درد ها، آسیب ها و مشکلات مربوط به ستون فقرات دچار هستند، مراجعه به فیزیوتراپ می باشد. فیزیوتراپ در مرحله اول سعی در بررسی مشکل می نماید و مشکل را پیدا می کند، ارزیابی بدن برای روشن شدن آسیب و نوع آن می تواند به صورت معاینه دستی، سی تی اسکن و ام آر آی و دیگر روشهای موجود صورت گیرد. در مراحل بعدی درمان زیر نظر فیزیوتراپ شروع شده و تا بهبود فرد ادامه می یابد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column css=”.vc_custom_1535794170745{background-color: #8224e3 !important;}”][vc_custom_heading text=”بخش فیزیوتراپی تخصصی در کلینیک فیزیوتراپی ، حرکات اصلاحی و توانبخشی چیستا آماده خدمت رسانی به شما در جهت بهبود مشکلات ستون فقرات می باشد ” font_container=”tag:h3|text_align:center|color:%23ffffff” css_animation=”bounceIn” link=”url:http%3A%2F%2Fcheestarehab.com%2F%25D8%25AA%25D9%2585%25D8%25A7%25D8%25B3-%25D8%25A8%25D8%25A7-%25D9%2585%25D8%25A7%2F||target:%20_blank|”][/vc_column][/vc_row]