۱- اختلال کف لگن چیست؟

برای اکثر افراد دفع مدفوع ظاهرا به صورت اتوماتیک (خودکار) صورت می گیرد. اما برای بعضی افراد عمل تخلیه با سختی انجام می شود. علائم اختلال کف لگن عبارت است از: یبوست و احساس عدم تخلیه ی کامل روده.

انجام صحیح دفع نیازمند هماهنگی عضلات مختلف است.کف لگن از مجموع یک سری عضلات ساخته شده که انتهای روده ی بزرگ و مثانه و واژن را مانند یک گهواره محافظت میکند. وقتی فردی اراده می کند که عمل دفع را انجام دهد، عضلات کف بطور ناخودآگاه شل میشوند که به این ترتیب اجازه ی تخلیه ی روده داده میشود. درحالیکه عضلات کف لگن شل میشوند ، عضلات دیواره ی شکم حین زور زدن منقبض میشوند تا به این ترتیب فشار داخل شکم افزایش یابد .بیماران با اختلال کف حین دفع به جای شل کردن عضلات کف لگن این عضلات را منقبض (سفت) میکنند، در نتیجه راه خروجی مدفوع بسته میشود و امکان دفع از بین میرود.

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row 0=””][vc_column 0=””][vc_column_text 0=””]

۲- اختلال کف لگن چطور درمان میشود؟

این عارضه به علت شل شدن عضلات کف لگن ایجاد میشود، و با یک نوع فیزیوتراپی تخصصی به نام بیوفیدبک درمان میشود.

اگر اختلال بیمار به علل دیگری غیر از عدم هماهنگی عضلات مربوطه ایجاد شده باشد (مانند رکتوسل یا افتادگی داخل روده) و این اختلال با اصلاح رژیم غذایی قابل رفع نباشد، بیمار به یک سری جراحی های تخصصی نیاز خواهد داشت که توسط جراح کولورکتال قابل انجام است.

۳- انواع اختلالات کف لگن :

کاهش قدرت و انسجام عضلات و بافت همبند   (شایعترین اختلال)

 افزایش توان عضلات و بافت همبند

 استفاده نابجا از عضلات کف لگن طی کنترل دفع

 مشکلات اندامهای داخل لگن  (کیست ، سندرم روده تحریک پذیر ، یبوست ، …)

در این بخش ، ضعف عضلات کف به عنوان شایعترین نوع اختلالات این ناحیه مورد بررسی قرار میگیرد.

 

۴- علایم ضعف عضلات کف لگن :

هنگم سرفه، عطسه، خنده، بلند کردن اشیاء سنگین

نیاز مبرم و اضطراری برای تخلیه مثانه و یا مدفوع

 کنترل ضعیف گاز روده هنگام خم شدن و یا بلند کردن اجسام سنگین

پرولاپس  (افتادگی  )مثانه، راست روده، رحم،…

 کاهش حس مهبل حین مقاربت

انزال زودرس

ارگاسم ضعیف

۵- درمان اختلالات کف لگن:

درمان این اختلالات نیاز به یک تیم چند تخصصی شامل جراح کولورکتال، متخصص اورولوژی، متخصص زنان و زایمان، فیزیوتراپیست، روانپزشک، متخصص تغذیه ،  … دارد که هر یک به نوبه خود نقش بسزایی در روند درمان ایفاء خواهند کرد. فیزیوتراپیست ها به عنوان عضوی از تیم بهداشتی با کمک به حفظ و برقراری عملکرد، بهبود و ارتقاء حرکت، کاهش درد، پیشگیری یا محدود نمودن ناتوانیهای جسمی در حفظ سلامت و بهداشت جامعه موثرند .سلامت مجموعه کف لگن نیز جزئی از سلامت عمومی افراد جامعه است که عوامل متعددی از جمله عملکرد عضلات لگن در حفظ و برقراری آن نقش دارند .انواع روشهای درمان فیزیوتراپی از جمله آماده سازی عضلات کف لگن سبب بهبود عملکرد کف لگن و ارتقاء سطح کیفیت زندگی بیماران میشود.

۵- اقدامات فیزیوتراپی در درمان اختلالات کف لگن:

 ۵-۱ تحریکات الکتریکی

از جریانهای الکتریکی مختلفی از قبیل تنس میتوان در بیمارانی که درد و اسپاسم سبب ایجاد اختلال عملکرد در عضلات کف شده استفاده نمود. همچنین در افرادی که عضلات این ناحیه دچار کاهش تون شده، امواج اینترفرنشیال بدلیل عمق نفوذ مناسب و ایجاد انقباض میتواند در بهبود و حفظ تون عضله موثر واقع گردد. از امواج فارادیک نیز جهت بازآموزی و حفظ عمکرد عضلات با استفاده از الکترودهای مخصوص قلمی (بطور عمقی )میتوان استفاده نمود

۵-۲ لیزر درمانی

از امواج لیزر کم توان در رفع عوامل متعددی مثل درد و التهاب و یا عفونتها که باعث  ایجاد اختلال در ناحیه لگن میشوند، استفاده میگردد.

۵-۳ بیوفیدبک  (بازخورد زیستی)

در این روش از پاسخ های فیزیولوژیک افراد جهت درمان اختلالات استفاده میشود و با فراهم کردن اطلاعاتی درمورد مکانیزم کنترل حرکتی پدیدههای فیزیولوژیک امکان خود تنظیمی آنها ایجاد میشود .بطور کلی در این روش به فرد آموزش داده خواهد شد که با فعالیتهای جسمانی و روانی خود عملکرد سیستم عصبی  عضلانی را تحت تأثیر قرار داده و به مرور زمان کنترل آنها را در اختیار بگیرد .سه روش متداول بیوفیدبک در اختلالات عملکردی عضلات کف لگن شامل بیوفیدبک الکترومیوگرافیک، بیوفیدبک با استفاده از عامل فشار (مانومتریک )و بیوفیدبک اولتراسونیک میباشند.

 تمرین درمانی

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

فیزیوتراپی کف لگن
فیزیوتراپی کف لگن