اگر در مورد فیزیوتراپی دست سوالی دارید حتما این مقاله را بخوانید

در این مقاله از کلینیک فیزیوتراپی چیستا شما با مهمترین مباحث در مورد فیزیوتراپی دست بیماران آشنا خواهید شد.

فیزیوتراپی دست راست

بیشتر افراد جامعه راست دست هستند در نتیجه انجام توانبخشی پس از آسیب دیدگی دست راست برای افراد به منظور بازگشت به زندگی روزمره بسیار مهم  و حیاتی می باشد. زیرا دست راست در این افراد مهتمرین نقش را در زندگی روزمره آنان بازی می کند.

فیزیوتراپی دست به دلایل مختلفی بسیار مهم است. یکی از این دلایل کوچک بودن عضلات، تاندون ها و مفاصل ناحیه دست فرد است و همچنین تعدد این اعضا. هنگامی که یکی از این عضلات و یا مفاصل آسیب می بینند، توانبخشی آن و نیز عضلات و مفاصل همجوار بسیار مهم است تا از خشکی و تضعیف آنها جلوگیری کردد. مراحل بدین گونه است که اگر دوره بی حرکتی لازم باشدف تا جای ممکن سعی می شود این امر برای بیمار تسهیل گردد و سپس مرحله کاهش درد و التهاب توانبخشی و تقویت و نیز افزایش دامنه حرکتی و قدرتی عضلات آغاز می  شود. در مورد مفاصل امر توانبخشی فیزیوتراپی دست با احتیاط بیشتری صورت می گیرد.

جریان های الکتریکی  ضد درد، لیزرهای کم توان و پر توان ، گرما و سرما و نیز درمان های دستی در فیزیوتراپی دست مورد استفاده قرار می گیرند.

فیزیوتراپی دست

حرکات فیزیوتراپی دست

فیزیوتراپی و توانبخشی دست از آنجایی حایز اهمیت است که دست تقریبا در تمامی کارهای روزانه مورد استفاده است. کارهایی مانند غذا خوردن، لباس پوشیدن، برداشتن اشیا، حمل اشیا، استحمام کردن و غیره که در نتیجه اختلال در عملکرد دست فرد می تواند برای وی فلج کننده باشد.

در فیزیوتراپی دست در مورد آسیب های مختلف، مثل انواع شکستگی ها یا آسیب های عضلانی ، اگر تورم در عضو داشته باشیم، ابتدا حرکاتی را به بیمار آموزش می دهیم که عضو بالاتر از سطح بدن بوده و بتوان با دامنه ی حرکتی کم تورم را تخلیه کرد. سپس از حرکات کششی جهت جلوگیری از کوتاه شدن و یا چسبندگی اعضا استفاده می شود. پس از آن برای بازگشت به فعالیت های عادی تمرینات تقویتی برای تمام عضلات و تکمیل دامنه ی حرکتی به بیمار آموزش داده می شود.

فیزیوتراپی کف دست

فیزیوتراپی کف دست

ساختار کف دست انسان بسیار پیچیده و حساس می باشد. اعضا در این ناحیه بسیار ریز هستند اما در عین حال بسیار کارآمد می باشند و مسیولیت انجام بسیاری وظایف را بر عهده دارند از سوزن نخ کردن تا کار با صفحات گوشی های لمسی تماما وابسته به عضلات کف دست است. فیزیوتراپی  کف دست شامل موارد مختلفی مانند بدست اوردن دامنه حرکتی تمام مفاصل ریز انگشتان و مچ،کاهش درد کاهش التهاب، بدست اوردن قدرت عضلانی ناحیه و عضلات اطراف، بدست آوردن حرکات فانکشنال و بازگردانی توانایی فرد در انجام کارهای روزمره می باشد. فیزیوتراپی دست در انواع مختلف ضایعات مانند: شکستگی ها پارگی و آسیب تاندون پارگی و آسیب عضلات و عصب ، ارتروز ها روماتیسم مفصلی، بیماری های نورلوژی ، بیماری های مادر زادی و غیره می باشد که هدف آن افزایش توانایی اندام و رسیدن به عملکرد طبیعی می باشد.

فیزیوتراپی ورزشی دست

بیشتر رشته های ورزشی نیازمند بکارگیری هنرمندانه دستان می باشند و نیز فشار بسیاری نیز به این ناحیه از بدن وارد می آورند. فیزیوتراپی دستان بسیار در امر فیزیوتراپی ورزشی مهم است. برای نمونه تنیس البو یا عارضه آرنج تنیس بازان یکی از معروفترین  عارضه های ورزشی به خصوص در رشته های راکتی و یا رشته هایی است که ورزشکار در آنها از ابزار استفاده می کند. در نتیجه امر فیزیوتراپی دست در فیزیوتراپی ورزشی بسیار دخیل است و بسیاری از ورزشکاران آسیب دیده برای بهبود و بازگشت به حالت عادی خود روزانه به کلینیک فیزیوتراپی چیستا مراجعه می کنند.

تنیس البو

فیزیوتراپی دست نوزادان

بیماری erb palsy یا ضایعه شبکه بازویی درحین تولد به دلیل کشیده شدن دست و آسیب به شبکه بازویی نوزاد ایجادمی شود. در این ضایعه اعصابی که مسئول حس و حرکت بازو، دست و انگشتان هستند آسیب می بینند، و متاسفانه کودک در حین تولد حس و توان حرکتی در دست را از دست می دهد. از ان جا که حرکت دست نوزاد مبتلا مختل می شود حفظ حرکت در مفاصل و عضلات اندام وی به منظور پیشگیری از عوارض بعدی لازم است.

فیزیوتراپیست ها درمان کودکان مبتلا به ارب پالسی را از هفته سوم آغاز می کنند و این درمان شامل تکنیک های فیزیوتراپی دست و pnf و تمرین درمانی می شود.

تجهیزات فیزیوتراپی دست

فیزیوتراپی دست، نیاز به دستگاه های متفاوتی دارد که خوشبختانه تمامی این دستگاه ها در کلینیک فیزیوتراپی چیستا موجود می باشد. روش ها و دستگاه های مختلفی در فیزیوتراپی دست کاربرد دارند. از جمله پر استفاده ترین آنها استفاده از دستگاههای الکتروتراپی جهت کاهش درد و التهاب در اندام فرد ، لیزرتراپی جهت ترمیم بافتی و کاهش درد و التهاب اعضای آسیب دیده ، مگنت تراپی جهت کاهش درد و کمک به جوش خوردن شکستگی ها ، کامپرشن تراپی جهت کاهش تورم بافتی ، استفاده از سرما و گرما جهت کاهش اسپاسم و التهاب و افزایش گردش خون می باشد. همچنین در فیزیوتراپی دستان، تجهیزات مختلف ورزشی همانند کش ها ، وزنه ها و سایر وسایل تمرین درمانی برای تقویت عضلات، کشش عضلات کوتاه شده و به دست اوردن دامنه حرکتی مورد استفاد ه قرار میگیرند.

مدت فیزیوتراپی دست

مدت زمان فیزیوتراپی دست با توجه به عارضه ایجاد شده متفاوت است. برای مثال اگر آسیب در ناحیه عصب فرد باشد، درمان آن ندت زمان بیشتری را طلب می کند. در گرفتگی های عضلانی و یا اسپاسم ها، و تاندونیت ها زمان دوره کاهش پیدا می کند. در این موارد آسیب دیدگی درمان های دستی فیزیوتراپی و ماساژ درمانی نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. در شگستگی های استخوانی باز مدت زمان فیزیوتراپی دست وابسته به نوع و محل شکستگی می باشد که در نتیجه درمان از مراحل اولیه تا جوش خوردن ادامه پیدا کرده و نیز تا بهبود کامل بازیابی محدوده حرکتی و عملکردی توانبخشی انجام می پذیرد.

روش های فیزیوتراپی دست

  • جریان الکتریکی: جریان های الکتریکی به جهت کاهش درد، تورم، بازآموزی حرکات و کمک به ترمیم عصب مورد استفاده قرار می گیرند.
  • اولتراسوند (این دستگاه موج هایی با فرکانس های بالا تولید می کند): این دستگاه با هدف کاهش درد، التهاب، چسبندگی و کمک به پروسه ی ترمیم بافت استفاده می شود.
  • لیزر: لیزر با سه هدف کاهش درد، ترمیم و کاهش التهاب استفاده می گردد.
  • مگنت: نیروی الکترومغناطیس با هدف کاهش درد و کمک به جوش خوردگی استخوان استفاده می شود. این دستگاه در شکستگی های جوش نخورده بسیار موثر می باشد.
  • هات پک یا گرما دهی: گرما برای نرم شدن بافت نرم در فیزیوتراپی دست قبل از شروع درمان های دستی و همچنین کاهش درد استفاده می شود.
  • سرما درمانی: برای کاهش التهاب و کم کردن درد بعد از تمرین درمانی می توان از سرما استفاده کرد.
  • حمام متضاد: از گرما و سرما به صورت متوالی پشت سر هم در کاهش تورم، درد، اختلالات عصبی و اماده شدن برای درمان های دستی استفاده می گردد.