اهمیت فیزیوتراپی

اهمیت فیزیوتراپی و رشد ماساژ درمانی در دنیا

فیزیوتراپی یکی از روشهای درمانی به منظور کاهش دردها و مشکلات بخش های مختلف بدن است که به سرعت در بین مردم طرفداران بیشتری پیدا میکند. در کشورهای پیشرفته فیزیوتراپی جایگاه بسیار مهمی در سیستم درمانی دارد. حتما در اطراف خود افراد بسیاری می شناسید که برای کاهش درد داروهای بسیاری مصرف می کنند. اما امروزه روش های درمانی جایگزین که منجر به مصرف داروهای کمتر شوند هر روزه مقبولیت بیشتری پیدا می کنند زیرا دارو ها، خصوصا داروهای مسکن خاصیت درمانی ندارند و علت را از بین نمی برند و در کنار آن عوارض بسیاری دارند. فیزیوتراپی روش علمی برای کاربردهای مختلف خصوصا کاهش دردهای عضلانی و اسکلتی می باشد .

در کشورهای پیشرفته دنیا سعی بر آن است که درمان های محافظه کارانه و یا غیر تهاجمی در بین مردم رواج یابد زیرا هم هزینه کمتر درمانی در پی دارند و هم عوارض کمتری را دارا می باشند. اما متاسفانه در کشور ما تا کنون توجه کافی در این باره صورت نگرفته است. یک از اهداف کلینیک فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی چیستا ترویج این رویکرد علمی میباشد.

برای مثال فردی را در نظر بگیرید که در بخشی از بدن خود احساس درد می کند، در سیستم درمانی رایج در کشور ما در این موارد، یا برای بیمار مسکن تجویز میشود و یا خود شخص بصورت خودسرانه به داروخانه رفته و مسکن تهیه می کند. اما آیا این یک روش درمانی صد در صد درست می باشد؟

سیستم خود درمانی بدن انسان

بدن ما خود قادر به ایجاد مسکن برای خود است اما ما با دادن مسکن اضافه به آن قدرت این عکس العمل را در آن کاهش میدهیم و در نتیجه و خصوصا در سنین بالاتر این به یک عامل جدی تبدیل می گردد و این در حالیست که ما با روش درست می توانیم سیستم تسکین درد بدنرا فعال تر کنیم.

روش های درمانی فیزیوتراپی

کاهش درد: همانطور که عنوان شد، یک متخصص فیزیوتراپی برای کاهش درد با روشهای متعددی سعی میکند، خودِ بدن را وادار به مقابله با درد بکند. برای مثال با استفاده از جریانهای الکتریکی یا الکتروتراپی، مسیرهای عصبی خاصی در بدن و بویژه در نخاع را فعال می کند تا با ترشح عناصر ویژه ای در سیستم عصبی درد را از بین برود. استفاده از این روش بجای خوردن مسکن امتیازات بسیاری دارد، نخست آنکه کاملا بدون عارضه است چرا که هیچ گونه ماده خارجی وارد بدن نمیشود. دوم آنکه بجای کاهش درد بصورت مصنوعی، بدن فعالانه با درد مقابله میکند. این امر باعث میشود تا قدرت مقابله بدن با درد افزایش پیدا کند.

کارکرد دیگر فیزوتراپی افزایش قدرت بدنی یا همان توانبخشی می باشد.  در  بسیاری از موارد افراد به دردهای گوناگون دچارند، ولی آنها لزوما بیمار نیستند بلکه نقصان  قدرت بخشهایی از بدن منجر به اعمال فشار بیش از حد به مفاصل، تاندونها، عضلات و… شده و برای فرد ایجاد ناراحتی میکند. رویکرد فیزوتراپی در اینجا توانبخشی به این نواحی ضعیف شده ی بدنی با انجام تمرینات صحیح است.

 

فیزیوتراپی
فیزیوتراپی

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *