۱- فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی یکی از شاخه‌های تحت بهداشت حرفه‌ای می باشد. فیزیوتراپیست‌ ها از دانش و مهارت خود برای بهبود طیف وسیعی از بیماری‌های مرتبط با سیستم‌های مختلف بدن ، استفاده می‌کنند. در ضمن فیزیوتراپیست‌ ها با انجام درمان‌هایی از قبیل ماساژ، ورزش و سایر تکنیک‌ها به بیماران  دچار شده به  مشکلات حرکتی کمک بسیاری نمایند. فیزیوتراپیست‌ ها همچنین به درمان مشکلات فیزیکی ناشی از بیماری، آسیب، ناتوانی یا بالا رفتن سن کمک رسانی می کنند. از نظر آنان توانایی حرکتی بیمار به عنوان اصلی‌ترین موضوع در بازیابی سلامت بدن فرد می باشد و بنابراین هدف آن‌ها شناسایی مشکلات حرکتی و بهبود این مشکلات تا جای ممکن است. فیزیوتراپیست‌ ها علاوه بر درمان بیماران، در مورد چگونگی بهبود زندگی سالم و سلامت و پیشگیری از بروز آسیب نیز به افراد آموزش می‌دهند

متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی چیستا، با دانش، تجربه و مهارت بالایی در تشخیص و درمان مشکلات ارتوپدی ، و ارایه خدمات حرکات اصلاحی ، توانبخشی و ماساژ درمانی آماده خدمت رسانی به شما می باشند . متخصصین ما قادرند تا شما را برای رسیدن به اهداف درمانی در زمینه فیزیوتراپی یاری رسانند. متخصصین ما در اقدامات درمانی متفاوت قبل و بعد از جراحی، انجام درمان‌های دستی، درمان مشکلات و دردهای ناحیه دست و پا و ستون فقرت و آسیب‌های ورزشی، آرتروز و باقی مسایل مربوط به علم فیزیوتراپی تجربه بسیار بالایی دارند.

آن‌ها همچنین درمان‌های اختصاصی از قبیل تریگرپوینت‌تراپی و جااندازی بافت‌های نرم را به بهترین نحو انجام می‌دهند. آن‌ها برای ایجاد تغییرات فیزیولوژیک در بدن، تسکین درد، بهبود گردش خون، کاهش تورم و التهاب و رفع گرفتگی‌های عضلانی از روش‌های درمان مختلف با اعمال انرژی‌های الکتریکی، گرمایی و مکانیکی استفاده می‌کنند.

۲- لزوم استفاده از فیزیوتراپی چیست؟

در اغلب موارد افراد زمانی که آسیب می بسنند به فیزیوتراپیست مراجعه می‌کنند. فیزیوتراپی به آنان کمک می‌کند که در کمترین زمان ممکن، بهبود یابند و دردشان تسکین یابد و مجدداً به سطح قبلی توانایی حرکتی خود بازگردند. این آسیب‌ها ممکن است به عضلات، مفاصل و یا بافت‌های نرم بدن وارد شده باشند. درمان‌های فیزیوتراپی هر چه زودتر شروع شود، روند بهبودی تسریع می کردد. فیزیوتراپیست‌ها متخصصان آموزش‌دیده ای می باشند که به بیماران  خود کمک می‌کنند تا به بیشترین سطح فعالیت و توان حرکتی حود برسند.

کار فیزیوتراپیست ها چه می باشد؟

هنگامی که شخص دچار  بیماری، آسیب فیزیکی یا ناتوانی خاصی می‌شود، فیزیوتراپیست‌ها به او کمک می‌کنند که بهبود یابد و مجدداً توانایی‌های حرکتی خود را پیدا کند. فیزیوتراپیست‌ها از طریق بخ حرکت در آوردن بدن، ورزش دادن و انجام تمرینات اصلاحی، درمان‌های دستی و نیز آموزش دادن به بیمار، به او کمک می‌کنند تا از بیماری یا آسیبی که دچار شده است به طور کامل بهبود یابد. فیزیوتراپیستها به ایجاد و حفظ سلامت افراد در هر گروه سنی از کودکان گرفته تا سالمندان کمک می‌کنند و همچنین در کنترلو تسکین دردها و پیشگیری از بروز برخی بیماری‌ها و آسیب‌ها نیز نقش ایفا می کنند. فیزیوتراپی موجب تسریع روند بهبودی پس از آسیب می شود و به افراد کمک می کند تا به فعالیت‌های قبلی خود بازگشته و تا جای ممکن مستقل حرکت کنند.

۴- فیزیوتراپی در چه بیماری هایی کارایی دارد؟

 • درد‌های مزمن
 • درد  ناحیه کمر و درد نواحی تحتانی کمر
 • درد گردن و آسیب‌های شلاقی گردن (رگ به رگ شدن)
 • آرتریت
 • فلج اطفال
 • ام.اس
 • بیماری پارکینسون
 • سکته مغزی
 • شکستگی استخوان‌ها
 • بی‌اختیاری ادرار
 • آرتروز مفاصل
 • دیابت
 • درمان‌های فیزیوتراپی
 • فیزیوتراپی ورزشی

فیزیوتراپیست‌ها برای تجویز ورزش‌ها و تمرینات مخصوص به منظور تقویت عضلات و بهبود کارایی بدن آموزش‌های عالی دیده اند. فیزیوتراپی ورزشی یکی از مؤثرترین روش‌های درمانی، بازیابی و پیشگیری از آسیب‌دیدگی های ورزشی است. فیزیوتراپیست های شما در کلینیک فیزیوتراپی چیستا در تجویز بهترین ورزش‌ها و تمرینات مناسب برای شما تخصص دارد  و به خوبی می‌داند که چه میزان تمرین و با چه شدتی برای این مرحله از توانبخشی شما مناسب خواهدبود.

۵- کایروپراکتیک

درمان‌های کایروپراکتیک بواسطه مراقبت از سیستم عصبی و ستون فقرات، به بهبود و حفظ سلامت کلی بدن کمک می‌کنند. متخصصین کایروپراکتیک (متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی) برای اصلاح مشکلات عصبی، عضلانی و مفصلی بیماران، ستون فقرات را جااندازی کرده و به راستای وجهت صحیح خود باز می‌گردانند

۶- استئوپاتی

استئوپاتی به تسکین درد و بهبود کارایی عملکردی بدن کمک می‌کند. در استئوپاتی عضلات، استخوان‌ها و مفاصل بدن به آرامی حرکت داده می‌شوند.

۷- تراکشن

تراکشن به معنای کشش طولی اجزای ستون فقرات به منظور ایجاد فاصله مناسب در میان آنهاست. این کار می‌تواند موجب از بین بردن گیرافتادگی عصب‌ها و یا رفع اسپاسم یا گرفتگی عضلانی در کمر شود. در این روش با استفاده از  دستگاه مخصوصی درحالی‌که بیمار بر روی تخت دراز کشیده است، انجام می شود.

۸- فیزیوتراپی با تحریک مغناطیسی عملکردی یا اف ام اس

تحریک مغناطیسی عملکردی روشی جدید، برای درمان درد است که با القاء میدان الکتریکی به مرکز عصب در ناحیه مربوطه ، باعث تحریک و احیاء بافت و غضروف آن می شود و نیز با القاء میدان مغناطیسی به سلول‌ها، نفوذ کرده و با افزایش تبادل یون و افزایش جریان خون در بافت اطراف آن ناحیه می شود و در نتیجه اکسیژن‌رسانی به بافت را افزایش داده و منجر به احیاء و بازسازی بافت‌های آن ناحیه می گردد.

۹- میکروواس‌ تراپی

میکروواس تراپی یا درمانی با القاء ایجاد سد کننده‌های عصبی، باعث کاهش انتقال سیگنال‌های انتقالی درد و تحریک ترشح اندورفین می‌شود. فرم الکتریکی امواجی که توسط دستگاه میکروواس ارسال می گردد با ایجاد مویرگ‌ و افزایش خون‌رسانی و در نتیجه افزایش اکسیژن‌رسانی به بافت‌های اطراف ناحیه مربوطه، باعث تحریک در ترمیم بافت و غضروف مورد نظر می گردد.

۱۰- ماساژ درمانی

در روش ماساژ درمانی، بافت‌های نرم بدن مالش داده شده و جااندازی می‌شود تا به رفع برخی مشکلات فیزیکی و همچنین ریلکس شدن بیمار کمک شود. در کلینیک فیزیوتراپی ، حرکات اصلاحی و توانبخشی چیستا متخصصان قادر به ارایه خدمات ماساژ یومیهو، ماساژ لنفاتیک و ماساژ های آرام سازی می باشند.

۱۱- اولتراسوند تراپی

اولترا سوند تراپی به معنای درمان با امواج صوتی با فرکانس بالا می باشد.

در روش اولتراسوندتراپی از امواج صوتی با فرکانس بالا برای گرم کردن عمقی بافت‌ها استفاده می‌شود. این کار موجب کاهش درد، رفع اسپاسم یا گرفتگی عضلانی، افزایش گردش خون در ناحیه مورد درمان  و شل شدن بافت‌ها و عضلات گرفته، می‌شود و بافت‌های بدن برای انجام حرکات کششی آماده می‌شوند.

۱۲- فیزیوتراپی با تحریک الکتریکی عصب‌ها یا تنس

در این روش از ایجاد جریان الکتریکی ضعیف که از طریق الکترودهای مسطح به بدن انتقال می یابند، برای تسکین درد استفاده می‌شود.

۱۳- درمان با لیزر سرد

درمان با لیزر سرد یا لیزر کم‌توان روش پر طرفداری در و تازه ای در میان متخصصین است که در آن با استفاده از طول‌موج های خاصی از اشعه‌ های نوری، برای ایجاد واکنش در بافت‌های عمقی سعی می‌شود تا روند بهبودی بیمار تسریع گردد.

از روش لیزردرمانی می‌توان برای بیمارانی که از دردهای مختلف حاد و مزمن رنج می‌برند استفاده نمود. این روش موجب کاهش درد، تورم و اسپاسم عضلانی می شود و در نتیجه کارایی عضو آسیب‌دیده به تدریج بهبود می یابد.

۱۳- شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی روش درمانی نوین بسیار مؤثر در ارتوپدی و توانبخشی است. دستگاه شاک‌ویوتراپی، امواج صوتی تولید می‌کند که با انتشار آن بر روی عضو آسیب‌دیده، موجب تأثیرات بیولوژیکی شده و به درمان و بهبود سریع‌تر آن کمک بسیاری می‌کند.

۱۴- توانبخشی

اگر شما دچار آسیب دیدگی شدید ، سکته مغزی و یا بیماری مزمنی شده باشید، یک فیزیوتراپیست متخصص می‌تواند به بهبود سلامتی و توانایی فیزیکی شما کمک کند و یا تنها راه چاره شما برای رهایی از اثرات آن باشد. توانبخشی به منظور کمک به بیماران برای بهبودی یا تغییر توانایی‌های فیزیکی انجام می گردد، بدین منظور که بیماران بتوانند از نهایت توانایی‌های بالقوه خود استفاده کنند و تا جای ممکن زندگی مستقل و فعالی داشته باشند.

Sending
User Review
5 (2 votes)