ماساژ چیست

ماساژ

ماساژ به مالیدن بافت های نرم بدن مانند ماهیچه ها گویند. ماساژ می تواند در کاهش تنش و دردهای بدن ، بهبود جریان خون و ایجاد آرامش در فرد کمک کند. ماساژورها معمولا با کمک دست های خود ، آرنج ، ساعد ، انگشتان و در مواردی با استفاده از پاهای خود به اعمال ماساژ بر روی بدن افراد می پردازند. هرچند امروزه وسایل مختلف دیگری نیز می تواند برای انجام ماساژ مورد استفاده قرار گیرد.

ماساژ بدن سابقه ای هزار ساله دارد و امروزه بیش از ۸۰ نوع و سیک مختلف ماساژ در دنیا وجود دارد که هر فرد با توجه به نیاز خود و متخصص خود یکی از آنها را بر می گزیند.  تمامی این سبک ها شامل فشار دادن، مالیدن یا دستکاری عضلات و دیگر بافت های نرم بدن در نواحی مختلف است.

در حقیقت ماساژ درمانی می‌تواند فواید متعدد در ارتباط با سلامت فرد شامل بهبود فرآیند چرخش خون، بهبود دامنه حرکت مفاصل، و افزایش سطح اندورفین داشته باشد. اندورفین نقش موثر در بهتر شدن احساس و کاهش درد در هنگام ماساژ کمر و گردن دارد . ماساژ درمانی در درمان سیاتیک و صدا دادن مفصل گردن نیز بسیار مفید می‌باشد.

فواید ماساژ

فواید ماساژ بسیار زیاد است. امروزه ماساژ را به صورت حرفه ای تری نسبت به گذشته نگاه می کنند. موارد استفاده از ماساژ طیف وسیعی دارد.  از جمله فواید ماساژ:

 و بسیاری از فواید دیگر را شامل می شود.

آیا ماساژ بی خطر است؟

ماساژ در اغلب موارد به شرطی که توسط افراد متخصص صورت گیرد روش درمانی بی خطری به شمار می رود و هیچگونه زیانی برای افراد ندارد اما می بایست توجه کنید که شما قبل از دریافت ماساژ به خصوص ماساژهای تخصصی می بایست با پزشک و یا فیزیوتراپیست خود مشورت کنید. برای مثال اگر شما لخته خونی در رگ های خود داشته باشید و یا اختلالات خونریزی داشته باشید و یا از داروهایی مانند وافارین (کومادین) استفاده می کنید، ماساژ می تواند خطر آفرین باشد و شما می بایست پزشک و یا فیزیوتراپیست خود را در جریان قرار دهید.

بهترین سبک های ماساژ کدام هستند؟

شما ممکن است همواره با این پرسش درگیر باشید که می بایست از کدام سبک ماساژ استفاده کنید زیرا سبکها و عناوین بسیاری را روزانه می شنوید. هر ساله نوع خاصی از ماساژ بر سر زبان ها می افتد. اما کدامیک بهتر است؟

برای پاسخ به این سوال شما می بایست اول از خود بپرسید که آیا از گرفتن ماساژ صرفا قصد رسیدن به آرامش دارید و یا دریافت ماساژ برای شما می تواند جنبه درمانی داشته باشد.

ماساژ چیست

ماساژ سویدی چیست

از جمله پر طرفدارترین نوع ماساژ، ماساژ درمانی سوئدی است. این ماساژ شامل لمس کردن های نرم، طولانی مدت، مالیدن با دستها، و همچنین ضربات آرام و ریتمیک در بالای لایه های عضلانی بدن است. در این نوع ماساژ به جهت و نوع حرکت عضلات بسیار ت.جه می گردد. ماساژ سویدی با تسکین دردها و از بین بردن خستگی می تواند به بدن فرد طراوت و شادابی ببخشد

چهار روش عمده ماساژ سوئدی: ماساژ چیست

افروراژ : به مالش آرام و نرمی کفته می شود که برای آرام کردن بافت های نرم بدن مورد استفاده قرار می گیرد

پتریساژ: فشردن، حرکات دایره ای و یا مالشی عضلات و نواحی تحت ماساژ با استفاده از انگشتان شست فرد ماساژور

اصطکاک عمیق به حرکات دایره ای گفته می شود که لایه های بافت را در برابر یکدیگر قرار می دهد. این حرکت باعث می شود تا جریان خون در اندام تحت ماساژ بالا رود و بافت اسکار بشکند

تپوتمنت: به ضربات کوتاه و متناوبی کویند که با گودی دست، انگشتان دست، یا لبه دست فرد ماساژور بر بدن فرد وارد می شود می شود.

فواید ماساژ درمانی عصبی عضلانی

فواید ماساژ درمانی عصبی عضلانی یک شکل از دستکاری بافت های نرم است که هدف از انجام آن،  درمان علل دردهای مزمن سیستم عضلانی و عصبی در بدن فرد است . این فرم درمانی از ماساژ یا ماساژ درمانی بر روی نقاط محرک (نقاط عضلانی)، گردش خون، عواملی که موچب اسپاسم میشود، مسائل مربوط به طرز ایستادن و یا نشستن و مشکلات زیستمکانیکی که می تواند به علت آسیب های حرکتی تکراری باشد را هدف می گیرد و سغی در برطرف کردن آنها دارد.

ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی به منظور ایجاد کمک به به سیستم عضلانی مورد استفاده یک ورزشکاردر یک ورزش خاص ایجاد و توسعه یافته است و می تواند ترکیبی از روش های مختلف ماساژ برای بهبود عملکرد ورزشکار پیش، حین و پس از ورزش بهره برد.

 ورزشکار می تواند از آن برای افزایش انعطاف پذیری بدنی و جلوگیری از آسیب دیدگی استفاده کند و یا ممکن است از ماساژ ورزشی برای بهبود آسیب دیدگی بعد از ورزش مانند کشیدگی عضلات و تاندون ها استفاده نمود.

ماساژ شیاتسو

در ژاپن شیاتسو به معنای فشار انگشتان است. در ماساژ شیاتسو، درمانگر از فشارهای مختلفی بر روی برخی از نقاط دقیق بدن استفاده می کند. این نقاط همان معروف طب سوزنی هستند و طرفداران این روش ماساژ بر این باورند که این نقاط در جریان انرژی حیاتی بدن که چی نامیده می شود اهمیت دارد. فواید ماساژ شیاتسو از بین بردن گرفتگی در این نقاط حیاتی می باشد. ماساژ چیست

ماساژ چیست

رفلکسولوژی

فواید ماساژ رفلکسولوژی

طرفداران رفلکسولوژی معتقد هستند که برحی نقاط در کف پای فرد با اندام داخلی وی در ارتباط هستند و در نتیجه با ایجاد فشار بر آن نقاط می توان بر روی عملکرد آن اندام تاثیرگذار بود. آنها معتقد هستند که رفلکسولوژی باعث ایجاد سلامت و بهبود عملکرد جسمانی افراد می شود. ماساژ چیست

ماساژ بارداری ماساژ چیست

در طول دوره بارداری، بدن شما دچار تغییرات بسیاری می گردد. فواید ماساژ بارداری کاهش استرس ها، کاهش تورم دست و پا و کاهش درد عضلات و مفاصل است. ماساژ می تواند در طول زمان محدودیت دارویی بانوان باردار و استفاده از سایر گزینه های پزشکی مفید واقع گردد. درمانگر با استفاده از بالشت های طراحی شده مخصوص ماساژ ، شما را در موقعیتی مناسب برای این نوع ماساژ قرار خواهد داد.

ماساژ یومی هو

ماساژ یومی هو به نوعی با ایجاد اصلاح در راستای بدنی افراد در ارتباط است.  در این روش که تمرکز آن بر اصلاح لگن خاصره می باشد، بر این امر تاکید می گردد که با جابجایی و انحراف لگن خاصره، مرکز ثقل بدن نیز جا به جا می شود. در این حالت، به جای آن که وزن بدن فرد بر روی دو پای وی به صورت مساوی تقسیم شود، به دلیل انحراف و جا به جایی لگن خاصره و تغییر در مرکز ثقل بدن، وزن فرد دیگر به صورت مساوی بر روی دو پا منتقل نخواهد شد و در نتیجه یک پا می بایست بار بیشتری را تحمل کند. در این حالت تعادل عمومی بدن به هم خورده و پای بلند به دلیل تحمل فشار بیشتر، دچار گرفتگی و انقباض شده و پای کوتاهتر، به دلیل استفاده ی کمتر، دچار ضعف نسبی، و گاه در موارد حادتر، لاغرتر می شود. فواید ماساژ یومیهو بسیار زیاد است و انجام آن نیازمند داشتن دانش بسیارمی باشد. در مرکز فیزیوتراپی، حرکات اصلاحی و ماساژ درمانی چیستا بهترین متخصصین ماساژ یو می هو حضور داشته و می توانند شما را از فواید این ماساژ بهره مند کنند.

فواید ماساژ  ماساژ چیست

انواع مختلفی از ماساژ هستند که ماهیت آرامبخشی دارند اما بسیاری از انواع دیگر ماساژ ماهیت درمانی نیز دارند. در اینجا لیست تعدادی از مشکلاتی را که ماساژ درمانی برای درمان آنها می تواند مفید باشند را ملاحظه می فرمایید. اما نکته حایز اهمیت این است که قبل از استفاده از ماساژ به عنوان یک درمان جایگزین به منظور بهبود این مشکلات حتما با پزشک و یا فیزیوتراپیست خود در مورد استفاده از آنها مشورت کنید.

  • آرتروز 

 در یک آزمون بالینی که با هدف بررسی اثربخشی ماساژ سوئدی برای استئوآرتریت زانو انجام شد، شرکت کنندگان ماساژ یک ساعته را یک یا دو بار در هفته دریافت کردند، و نتایج نشان داد که درد، سفتی و عملکرد زانوی این افراد پس از پاسان آزمایش بهبود یافت. در گروه کنترل که ماساژ دریافت نکردند چنین تغییری مشاهده نشد.

  • سر درد

سر درد از دیگر مواردی است که به ماساژ درمانی رفلکس نشان می دهد و این امر در مطالعات بسیاری نشان داده شده است. ماساژ درمانی می تواند در بهبود علایم میگرن در بیماران تاثیرگذار باشد و این امر به صورت علمی با آزمایش های بسیاری اثبات گردیده است.

  • درد پشت یا کمر درد

 مطالعات بسیاری تاثیر ماساژ درمانی را در درمان دردهای پشت نشان داده است. یک مطالعه در سال ۲۰۰۳ نشان داد که استفاده از طب سوزنی یا اصلاح ستون فقرات مانند ماساژ یومی هو برای بهبود کمر درد مزمن بهتر عمل می کند و نیاز به داروهای مسکن را تا ۳۶٪. کاهش می دهد.

  • اضطراب

 بررسی بیش از ۱۲ مطالعه نشان می دهد که ماساژ به کاهش افسردگی و اضطراب کمک می کند. ماساژ می تواند سطح کورتیزول را تا ۵۰٪ کاهش داده و سطوح انتقال دهنده های عصبی را افزایش دهد که در نتیجه به کاهش افسردگی در افراد کمک می کنند.

ماساژ درمانی چیست ؟

در انجام ماساژ اهداف زیر دنبال می گردد

۱- کاهش تنش

۲- افزایش جریان خون

۳- آرام کردن اعصاب

۴- شل کردن عضلات

Sending
User Review
5 (3 votes)