تاریخچه ماساژ ورزشی

لاز ورن در سال ۱۹۷۲ رکورد ده کیلومتر المپیک را شکست و از آنجا ماساژ ورزشی مورد توجه ورزشکاران و دست اندرکاران ورزش قرار گرفت زیرا همگان متوجه شدند که وی از ماساي ورزشی استفاده کرده است. این ماساژ اول وارد ایالات متحده شد و از آنجا در سراسر جهان مورد توجه و استفاده قرار گرفت بطوریکه امروزه تمام تیم های ورزشی و ورزشکاران از ماساژ ورزشی و ماساژوز ثابت استفاده می کنند.

امروزه همه بر این عقیده هستند که موفقیت های بزرگ ورزشی تنها در گرو تمرین نیست بلکه آمادگی ذهنی و بدنی نیز در این امر دخیل است. ماساژ ورزشی برای آماده سازی بدن ورشکاران در پیش و حین مسابقه بوجود آمد. شاید واژه ریکاوری ورزشکاران را شنیده باشید. بخش اعظم ریکاوری در ورزش در گرو ماساژ ورزشی می باشد.

ماساژ ورزش  همچنین برای پیشگیری و بهبود زخم ها و جراحات وارده به عضلات و تاندون ها مورد استفاده قرار می گیرد. درمانگر یا ماساژور به طور کلی در یک منطقه از بدن که مشکل خاص به وجود آمده تمرکز می کند.

 ماساژ ورزشی بر گرفته از ماساژ سوئدی است که باعث تحریک گردش خون و لنفاوی می شود.

 برخی از انواع ماساژ ورزشی باعث از بین رفتن اسپاسم و افزایش دامنه حرکتی در عضلات می شود .

ماساژ ورزشی به دسته های زیر تفسیم میگردد

چهار نوع ماساژ ورزشی وجود دارد

  •  ماساژ قبل از مسابقه : این ماساژ کوتاه مدت، تحریک کننده است و ۱۵ – ۴۵ دقیقه قبل از مسابقه انجام می شود. و برای قسمتهایی از بدن می باشد که در فعالیت ورزشکار درگیر هستند.
  • ماساژ  پس از مسابقه : تا یک یا دو ساعت پس از مسابقه انجام می گیرد و به عادی سازی بافت های بدن منجر میشود.
  • ماساژ ورزشی ترمیمی : این ماساژ برای بهبود یا کمک به بهبود قسمتهای آسیب دیده در مسابقه یا تمرین بکار می رود. این ماساژ میتواند به عنوان پیشگیری از اسیب هم مورد استفاده قرار گیرد.
  • ماساژ ورزشی توانبخشی : با هدف کاهش درد به دلیل مصدومیت و بازگشت بدن به سلامت و حالت آماده انجام می شود. این ماساژ برای آرام سازی بدن نیست و کل بدن در آن ماساژ داده نمی شود.

تکنیکهای ماساژ های ورزشی

  •  حرکات دیپ تیشو: فشار های عمقی
  •  تخلیه ی لنفاتیک : تحریک مسیر های لنفاوی با ماساژ سبب بهبود تورم ، درد و تغذیه بافتهای موثر در ورزش خواهد شد
  • فشار: در این روش فشارهای ریتمیک به عضلات وارد می آید و این امر سبب پر خونی عمقی و نرمی بافتها خواهد شد . این ماساژ عمدتا در ابتدای ماساژ و برای گرم کردن و آماده کردن عضلات برای انجام ماساژهای اختصاصی انجام می شود .
  •  ماساژ فیبرهای متقاطع:  در این نوع ماساژ از تکنیکهای مالشی برای ایجاد کشش در  گروههای عضلانی خاص استفاده می شود. گاهی در این روش بر روی نقاط خاص عضله یا باتهای همبند با اعمال مالش عمقی عرضی اعمال نیرو می شود و از این امر برای کاهش چسبندگی های نامناسب همبندی و در جهت افزایش قدرت و انعطاف پذیری و سیر بهبودی استفاده می شود.
  • ماساژ نواحی حساس و کلیدی : در نواحی خاصی از بدن یا عضلات انجام میگیرد که تحریک آنها سبب کاهش حساسیت پذیری زیاد ، اسپاسم عضلانی و دردهای ارجاعی می گردد .

در صورت عدم درمان و ماساژ این بخش ها از بدن، شاید فرد دچار دردهای شدید و نیز محدودیت حرکتی گردد و کارایی ورزشی اش کاهش یابد .

مزایای ماساژ ورزشی

اگر ماساژ، به طرز ماهرانه ای انجام گیرد، موثرترین درمان برای آزاد کردن تنش عضلانی و بازگرداندن تعادل به سیستم عضلانی اسکلتی است. ماساژور ورزشی باید همواره در کنار ورزشکار یا تیم ورزشی حضور داشته باشد. و با فیزیوتراپ توانبخش و دکتر تغذیه در ارتباط باشد. ماساژور ورزشی باید از زمانبندی تمرین و مسابقه آگاه باشد و علاوه بر ترمیم جسمی به ترمیم هیجانات روحی ورزشکار نیز کمک کند.

کلینیک فیزیوتراپی چیستا دارای تیم زبده ای از ماساژورهای ورزشی می باشد که خود دارای سابقه ورزشی نیز می باشند و می توانند شما را در رسیدن به اهداف ورزشی خود همراهی کنند.