زانوی افرادی که اضافه وزن دارند بسیار در معرض آب اوردن زانو هستند

امروزه چاقی و اضافه وزن بسیار در بین افراد رایج است و دلیل اصلی آن بیشتر به تغییر ساختار زندگی در افراد مربوط می شود. زندگی ماشینی، کاهش تحرک روزانه و مصرف غذاهای پر کالری از مهمترین دلایل آن است. از آ|ن جا که زانو یکی از بزرگترین مفاصل بدن است و تقریبا با تمام حرکات بدن در ارتباط می باشد، اضافه و زن می تواند فشار بر روی آن را تا حد بسیاری افزایش داده و موجب آب آوردن زانو شود.

تحقیقات نشان داده است که هر کیلو گرم کاهش وزن در بین افراد می تواند به میزان ۱٫۵ برابر فشار راه رفتن را از روی زانوها بر دارد. این مقدار برای بالا رفتن از پله تا ۳ تا ۴ برابر کاهش را نشان می دهد و ۸ برابر فشار نشستن را بر روی زانو های شما کاهش میدهد . پس اگر دارای زانو درد هستید اولین گزینه برای شما کاهش وزن است.

داشتن رژیم غذایی مناسب و انجام ورزش به ویژه ورزش های هوازی می تواند بهترین گزینه برای کاهش وزن و کاهش فشار بر زانو ها باشد.

آب آوردن زانو

آیا افراد لاغر نیز مبتلا به آرتروز زانو می شوند؟

بله. افراد لاغر اندام نیز ممکن است زانوهایشان آب بیاورد. آب آوردن زانو در افراد لاغر ممکن است در سنین کمتر بر اثر صدمات وارده بر زانو دچار آب آوردن زانو شوند. این آسیب ها اغلب بر روی لیگامنتها و مینیسک زانو می باشد. اما در سنین بالاتر بیشترین دلیل آب آئردن زانو تغییرات آرتروزی در زانوی افراد می باشد .

آب آئردن زانو یعنی چه؟

هر گونه آسیب درون ساختار زانو می تواند موجب افزایش بیش از حد مایع مفصلی در زانو گردد و موجب درد و تورم در زانو شود. این امر را به اصطلاح آب آوردن زانو می گویند. این امر می تواند راه رفتن را دردناک کند.

اگر علایم آب آوردن زانو بیش از سه روز ادامه یابد می بایست به متخصص مراجعه نمود.

اقدامات اولیه در هنگام آب آوردن زانو

  • استراحت دادن به زانو
  • استفاده از یخ براس تسکین و کاهش التهاب زانو
  • نگهداشتن عضو بالاتر از سطح بدن
  • استفاده از زانوبند

آیا جوانان و نوجوانان ممکن است دچار این عارضه گردند؟

بله . شایعترین علت آب آوردن زانو در بین جوانان و نوجوانان می تواند فعالیتهای ورزشی سنگین باشد. شکستگی ها، ضربات سنگین پیچ خوردگی ها همگی می توانند موجب بروز این عارضه شوند.

آرتریت مفصلی زانو که یک بیماری مزمن هست نیز می تواند منجر به آب آوردن زانو شود. این بیماری به شکلی است سیستم ایمنی بدن بر ضد خودش وارد عمل می گردد و مفاصل بدن را ملتهب می کند. علایم این بیماری شامل درد ، التهاب و محدودیت حرکتی در مفاصل بدن می باشد.