ماساژ
یومیهو تراپی

بنیانگذار یومیهو تراپی ، اوتسوکی ماسایوکی به یسشتر به نام ساینوچی ماسایوکی شناخته می شود که در ۱۸ نوامبر ۱۹۴۳ در توکیو متولد شد.

وی در دوران تحصیل خود علاقمند به خوشنویسی چینی گشت و در طی سه سال تخصیل خود در این فن و سفرهای متعدد به چین با طب سنتی چین آشنا گردید، هر چند  وی در دانشگاه محل تحصیل خود در ژاپن به تحقیق در مورد طب سنتی ژاپن نیز می پرداخت. علاقه وی به این سه رشته، بحث های نظری ، فلسفی . فرایند درمان تجربی و دستی او را شگفت زده کرده و در نهایت وی تصمیم گرفت تا آنها در ترکیبی نوین به مراحل دیگر سوق دهد.

در ۱۹۷۵ وی با سوچی اونو هایدزاکو، استاد مسلم سی تاهو ملاقات نمود.

(سی تاهو، روش درمانی دستی می باشد که بر اساس ایجاد تعادل در روان انسان بر پایه ایجاد تغییرات و بهبود وضعیت و شکل فیزیکی و بدنی فرد با بکارگیری فرایندهای مشخص تعادل بخشی عملکرد مفصلی مایو، درمان نقطه ای، دستکاری مفصلی و ماساژ درمانی ایجاد شده است).

استاد سوچی اونو هایدزاکو روش درمانی خود را بر اساس مطالعه طولانی بر روی روش درمان و بهبود ژنگ تی فا (بر گرفته از فلسفه بودایی در چین) پایه ریزی کرده بود.

وی روش های درمانی متفاوتی به خصوص در مورد روش های ژاپنی و چینی مورد مطالعه قرار داده بود.

اوتسوکی ماسایوکی در ۱۹۸۰ مطب خصوصی خود را در توکیو گشود. وی شروع به یادگیری زبان اسپرانتو کرد که این امر موجب شد تا وی در ادامه در گسترش روش درمانی خود بسیار موفقتر عمل کند.

در ۱۹۸۱ وی یک روش درمانی جدید بنام “ماساژ داوین” را پایه گذاری نمود و پس از آن “روش تنظیم استخوان کوکسال و فشار درمانی” و سپس “یومیهو تراپی” را ایجاد نمود.

اولین مرکز رشد و پرورش یومیهو تراپی 

در ۱۹۹۲ وی به همراه همکاران خود سازمانی بنام ” مجمع عمومی سازی روش اصلاحی کوکسال، ار طریق ماساژ و نقطه درمانی را برای تمام بشریت” ایجاد نمود . در ۱۹۸۷ وی “سازمان بین المللی جلوگیری عملی از مصرف دارو” را در توکیو بینان گذاشت.

از ۱۹۸۹ وی به کشورهای دیگر جهان سفر نمود تااین روش درمانی را معرفی کند. اکثر مجامع با زبان اسپرانتو صحبت می کردند. اولین مجمع یومیهو تراپی در سپتامبر ۱۹۸۹ در شهر رزشو لهستان تشکیل شد و از آنحا به تمامی دنیا انتقل یافت.

در حال حاضر و پس از فوت وی، مدیریت مرکز یومیهو در ژاپن ، توکیو و تحت نظارت کیتامی توشیهارو می باشد. بالاترین سطح این مرکز یعنی دان ۷ در اختیار ماسیچ دلوسکی، مسیول رسمی بخش اروپایی این اتحادیه می باشد.

امروزه این روش درمانی (یومیهو تراپی) در تمامی دنیا شناخته شده و پر استفاده می باشد. کلینیک فیزیوتراپی ، حرکات اصلاحی و توانبخشی چیستا افتخار دارد تا با همکاری اساتید بنام این رشته در ایران این روش درمانی را به مراجعین خود ارایه دهد.