بیوفیدبک تراپی از متدهای درمانی نوین است که در سالیان اخیر توجه ویژه ای به آن شده و به عنوان یکی مدالیته پرکاربرد در بسیاری از کلینیک های فیزیوتراپی برای اهداف درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

برخی از فعالیت های بدن است مانند ضربان قلب ، تنفس ، دمای بدن ، انقباضات عضلانی ، فشار خون ، امواج مغزی و … که به صورت غیر ارادی کنترل می شوند و فرد توانایی برای کنترل آن ها ندارد اما در طی درمان با بیوفیدبک فرد با بدست آوردن اطلاعاتی در ارتباط با مکانیزم کنترل حرکتی پدیده های فیزیولوژیک بدن می تواند تا حدودی امکان خود تنظیمی آنها را بدست آورد.

ثبت و پردازش سیگنال های بیولوژیک مانند ضربان قلب ، تنفس ، فشار خون و … در طی بیوفیدبک تراپی به افراد کمک می کند تا به میزانی خودآگاهی در ارتباط با فرایندهای بدن خود رسیده و در صورت لزوم بتوانند آن ها را کنترل و بهبود بخشند.

افرادی که تحت درمان با این روش قرار می گیرند می توانند عملکرد های بدن خود را به طور آگاهانه تحت کنترل درآورده که این امر می تواند در روند بهبودی بسیاری از بیماری ها و اختلالات کمک کننده باشد.

بیوفیدبک تراپی ، یک متد درمانی ذهنی ـ جسمی است که به افراد کمک می کند تا با آگاهی از فعالیت های فیزیولوژیک خود بتوانند آن ها را کنترل و تغییر دهند. این روش به افراد این توانایی را می دهد که بتوانند بهتر پاسخ های غیرارادی بدنشان را کنترل و تنظیم کنند ، به همین جهت این روش کمک زیادی به بهبود عملکرد جسمی ـ ذهنی در افراد خواهد کرد.

در طی درمان با بیوفیدبک حسگرهای الکتریکی به فرد متصل شده و اطلاعاتی از بدن فرد بر روی مانیتور نمایش داده می شود. با استفاده از فیدبک های صوتی و تصویری فرد می تواند کنترل بهتری بر روی عملکرد اندام های بدن خود داشته باشد.

تعداد جلسات درمانی بیوفیدبک بسته به نوع مشکل بیمار و نظر درمانگر متفاوت است اما اغلب بیماران به ۴ تا ۸ جلسه درمانی با این روش نیاز دارند.

موارد کاربرد بیوفیدبک تراپی

انواع روش های بیوفیدبک

کلمات مرتبط :

بیوفیدبک تراپی در پاسداران – بیوفیدبک چیست – دستگتاه بیوفیدبک – فیزیوتراپی در پاسداران – فیزیوتراپی خوب در فرمانیه – فیزیوتراپی در خیابان دولت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *