شنبه تا چهارشنبه

از ساعت 9 الی 19

تهران، پاسداران

بوستان نهم، پلاک 121، طبقه دوم، واحد نه

تماس با ما

09191690107 - 02122547061

لگو فیزیوتراپی چیستا
شنبه تا چهارشنبه

از ساعت 9 الی 19

تماس با ما

02122547061

بیوفیدبک تراپی یک روش درمانی برای ذهن و بدن است که می‌تواند سلامت جسمی و روانی شما را بهبود بخشد. در طول یک جلسه بیوفیدبک، یک پزشک از حسگرهایی برای اندازه‌گیری عملکردهای خاص بدن استفاده می‌کند. در این مقاله می‌خواهیم در مورد بیوفیدبک و همچنین مزایای استفاده از این روش درمانی صحبت کنیم. اگر می‌خواهید در این مورد بدانید، تا انتهای این متن همراه ما باشید.

بیوفیدبک تراپی چیست؟

همان‌طور که در مقدمه گفته شد، بیوفیدبک تراپی یک رویکرد پزشکی جایگزین است که به افراد می‌آموزد تا نحوه عملکرد بدن خود را تغییر دهند. بسیاری از افراد با مشکلات و بیماری‌های مختلف طی چند جلسه با این روش درمان می‌شوند

بیوفیدبک تراپی کف لگن

 

در طول یک جلسه این روش درمانی، یک پزشک از تجهیزات و ابزار نظارت برای اندازه‌گیری عملکرد بدن شما استفاده می‌کند. بر اساس بازخورد به دست آمده از ابزار، پزشک نشان می‌دهد که چگونه شما می‌توانید تغییرات فیزیولوژیکی ایجاد کنید. با آموزش و تمرین، می‌توانید یاد بگیرید که آن تغییرات بدنی را بدون تجهیزات انجام دهید. به 30 الی 60 دقیقه زمان برای انجام هر جلسه بیوفیدبک تراپی نیاز است.

جلسات مورد نیاز برای درمان شما به تعدادی از عوامل مختلف بستگی خواهید داشت که این را پزشک موردنظر شما تشخیص می‌دهد.

بیوفیدبک تراپی برای درمان چه بیماری‌هایی استفاده می‌شود؟

این روش به جز عضلات کف لگن میتواند برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از این روش درمانی استفاده شود؛ مانند:

دستگاه بیوفیدبک تراپی کف لگن

بیوفیدبک ممکن است حتی در درمان بیماری‌های زیر هم تاثیرگذار باشد:

آیا بیوفیدبک برای عضلات کف لگن موثر است؟

بیماران مبتلا به اختلال عملکرد کف لگن می‌توانند درد شکم، بی‌اختیاری مدفوع و بسیاری از مشکلات دیگری را داشته باشند که همه این‌ها می‌تواند در زندگی روزمره آن‌ها تاثیر بگذارد. فراتر از این علائم و نشانه‌ها، این بیماری اغلب با مسائل روانپزشکی از جمله اضطراب و افسردگی همراه است که با تمرینات منظم بیوفیدبک تراپی می‌توانند طی چند جلسه تمرین سلامتی خود را به دست آورند.

در طی بیوفیدبک چه اتفاقی می‌افتد؟

در طول یک جلسه بیوفیدبک، فرد معالجه‌گر شما حسگرهایی را روی پوست شما قرار می‌دهد. حسگرها سیگنال‌های فیزیولوژیکی بدن شما را اندازه‌گیری می‌کنند، مانند:

در طول انجام این روش درمانی، با توجه به آنچه که روی صفحه نمایشگر نشان داده می‌شود؛ پزشک از شما می‌خواهد که نحوه نشستن، ایستادن یا حرکت خود را تغییر دهید. در برخی از موارد شاید لازم باشد که نوع تنفس خود را تغییر دهید. الگوهای تنفس می‌تواند به کم شدن اضطراب کمک کند.

اگر بخواهید از این روش برای درمان یا تقویت عضلات کف لگن استفاده کنید، می‌توانید در طی تمرین، روی شل کردن عضلات خود تمرکز کنید، این کار به شما کمک می‌کند که درد کمتری داشته باشید. فکر کردن به چیزهای مختلف می‌تواند به شما در کنترل تنفس یا کاهش ضربان قلب کمک کند. هر فعالیتی که در طول درمان انجام می‌دهید، می‌توانید نحوه تأثیر آن بر نتایج روی صفحه نمایش را در زمان واقعی مشاهده کنید.

انواع روش‌های بیوفیدبک

خطرات و مزایای بیوفیدبک تراپی چیست؟

این روش درمانی غیرتهاجمی است و عوارض جانبی یا عوارض احتمالی ندارد. با تمرین در طول جلسات و بین جلسات، می‌توانید یاد بگیرید که چگونه تغییرات کوچکی می‌تواند در کاهش استرس، بهبود عملکرد و کاهش درد تاثیرگذار باشد.

فیزیوتراپی کف لگن

به‌طور کلی می‌توان گفت که بیوفیدبک ایمن است و برای این روش درمانی هیچ عوارض جانبی منفی گزارش نشده است. بااین‌حال، این روش شاید برای همه افراد توصیه نشود. قبل از شروع این درمان یا هر نوع درمان مکمل دیگری، باید با پزشک خود مشورت کنید و همه شرایط خود را برای او توضیح دهید. درمانگرتان بر اساس وضعیت شما کمک می‌کند که کدام تکنیک بیوفیدبک برای شما مناسب است. موفقیت درمان بیوفیدبک به عوامل متعددی بستگی دارد و نمی‌توان آن را به یک یا دو عامل ربط داد.

برخی از افراد بیوفیدبک را نوعی آموزش می‌دانند تا درمان؛ در اصل شما باید چند جلسه تمرین داشته باشید تا بتوانید به نتیجه موردنظر برسید. تعداد درمان‌ها بسته به موارد زیر بسیار متفاوت است:

آیا همزمان با بیوفیدبک به درمان‌های دیگری هم نیاز دارم؟

روش درمانی بیوفیدبک، مراقبت‌های پزشکی را تکمیل می‌کند. بیشتر مردم از بیوفیدبک همراه با سایر درمان‌ها استفاده می‌کنند. برای مثال، فردی که درد مزمن دارد ممکن است دارو مصرف کند و بیوفیدبک را هم یاد بگیرد.

حتی اگر بیوفیدبک به شما در مدیریت شرایطتان کمک کند، مراجعه به ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی پزشکی را برای یک مشکل به تاخیر نیندازید. صرف نظر از اینکه بیوفیدبک چقدر مفید است، به مصرف داروهای تجویز شده خود ادامه دهید.

سخن پایانی

بسیاری از افراد برای بهبود سلامت و تندرستی به روش‌های مکمل یا جایگزین روی می‌آورند. بیوفیدبک روشی بدون خطر است و می‌تواند سلامتی از دست رفته را به شما برگرداند. با آموزش و تمرین، می‌توانید یاد بگیرید که برخی از عملکردهای بدن را کنترل کنید. نتایج می‌تواند عملکرد را بهبود بخشد، علائم را کاهش دهد و سلامتی را افزایش دهد. سعی کنید این روش درمانی را در مراکز معتبر و شناخته‌شده و تحت نظر افراد متخصص انجام دهید.

کیلینیک فیزیوتراپی چیستا با سال‌ها تجربه و تخصص در زمینه درمان‌های تخصصی و تجهیزات به روز فیزیوتراپی می‌تواند بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه دهد. در نظر داشته باشید که روش درمانی بیوفیدبک تراپی برای درمان‌های مغزی هم استفاده می‌شود که در کلینیک دکتر زهرا ریحانی این روش درمانی فقط برای عضلات کف لگن انجام خواهد شد.

3 پاسخ

    1. خیر درد ندارد. بستگی به وضعیت شما دارد. لطفا با کلینیک جهت ویزیت و تشخیص تماس بگیرید.

  1. خانم دکتر ریحانی بسیار با حوصله و دقت کار من را انجام دادن. ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *