شنبه تا چهارشنبه

از ساعت 9 الی 19

تهران، پاسداران

بوستان نهم، پلاک 121، طبقه دوم، واحد نه

تماس با ما

09191690107 - 02122547061

لگو فیزیوتراپی چیستا
شنبه تا چهارشنبه

از ساعت 9 الی 19

تماس با ما

02122547061

درد پاشنه پا و دلایل آن

درد پاشنه پا یک شکایت بسیار رایج است، و دلایل بالقوه زیادی وجود دارد، از شرایطی که بر استخوان واقعی پاشنه تاثیر می‌گذارند، مانند کبودی یا شکستگی استرسی، تا شرایطی که بر ساختارهای نزدیک آن تاثیر می‌گذارند، مانند التهاب کف پا یا التهاب تاندون آشیل.

درد می تواند ضربان دار و به سادگی آزاردهنده، ضربان دار و ناتوان کننده و … باشد.

استخوان پاشنه شما، در پشت پا و زیر مچ پا قرار دارد. همراه با بافت های اطراف و استخوان کوچک دیگری به نام تالوس، استخوان پاشنه شما برای ایجاد تعادل و حرکت پشت پا عمل می کند.

دلایل درد پاشنه پا

فاشئیت کف پا

فاشیای پلانتار به تحریک و التهاب نوار بافتی سفت که قوس کف پا را تشکیل می دهد و استخوان پاشنه پا را به پایه انگشتان پا متصل می کند، اشاره دارد. درد شدید، کوبنده یا ضربان‌دار فاشیای کف پا در پایین پاشنه پا احساس می‌شود و با تحمل وزن پس از استراحت، مانند هنگام برداشتن اولین قدم‌ها در صبح یا هنگام ایستادن پس از نشستن طولانی‌مدت، رخ می‌دهد.اگر فاسیای کف پا برای مدت طولانی ادامه داشته باشد، ممکن است خار پاشنه ( یک برآمدگی استخوانی – در جایی که فاسیا به استخوان پاشنه شما متصل می شود )، ایجاد شود. در موارد نادر، فاسیای کف پا ممکن است پاره شود (پارگی). درد پارگی فاشیای کف پا شدید، تیز و ناگهانی است و ممکن است تورم و کبودی نیز وجود داشته باشد.

تاندونیت آشیل

تاندونیت آشیل به التهاب تاندون آشیل اشاره دارد، یک تاندون بزرگ و طناب مانند که به پشت استخوان پاشنه شما می چسبد. درد ، سفتی یا سوزش تاندونیت آشیل در قسمتی از تاندون قرار دارد که کمی بالاتر از استخوان پاشنه قرار دارد. تورم خفیف اطراف تاندون و سفتی صبحگاهی در پاشنه و ساق پا نیز اغلب تجربه می شود.تاندونیت آشیل معمولاً در اثر استفاده بیش از حد ایجاد می‌شود (مثلاً دویدن بیش از حد و/یا گرم نکردن عضلات ساق پا). خارهای استخوانی ناشی از پوشیدن کفش‌های نامناسب یا آرتریت نیز ممکن است منجر به التهاب تاندون آشیل شوند.در موارد نادر، تاندون آشیل پاره می شود. این معمولاً در نتیجه درگیر شدن در یک نوع فعالیت بدنی شدید رخ می دهد که در آن پا به طور ناگهانی می چرخد ​​(مانند بسکتبال یا تنیس). علاوه بر درد شدید پاشنه پا، برخی از افراد گزارش می دهند که هنگام پارگی تاندون صدای “پاپ” یا “فشار” می شنوند.

سندرم تونل تارسال

این عارضه یکی از دلایل کمتر رایج درد پاشنه پا است ، سندرم تونل تارسال یک عارضه عصبی است که در آن یک عصب بزرگ در پشت پا تحت فشار قرار می‌گیرد. درد تونل تارسال که به صورت درد یا سوزش توصیف می‌شود، ممکن است در پاشنه پا احساس شود، اما در پایین پا و در نزدیکی آن شایع‌تر است. انگشتان پا مشابه سندرم تونل کارپال در دست، بی حسی و گزگز ممکن است وجود داشته باشد و درد اغلب در شب بدتر می شود.

شکستگی استرسی

شکستگی های استرسی پا و پاشنه معمولا در ورزشکاران یا دوندگان مسافت طولانی که مسافت پیموده شده خود را در مدت زمان کوتاهی افزایش می دهند، رخ می دهد. فشار مکرر روی استخوان پاشنه در نهایت منجر به شکستگی می شود.شکستگی استرس باعث درد قابل توجهی می شود که با فعالیت تشدید می شود و با استراحت بهبود می یابد. علاوه بر درد، ممکن است تورم همراه با حساسیت در ناحیه شکستگی استخوان وجود داشته باشد.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی خار پاشنه – درمان درد پاشنه پا – فیزیوتراپی در چیذر – فیزیوتراپی در دروس – فیزیوتراپی در پاسداران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *