شنبه تا چهارشنبه

از ساعت 9 الی 19

تهران، پاسداران

بوستان نهم، پلاک 121، طبقه دوم، واحد نه

تماس با ما

09191690107 - 02122547061

لگو فیزیوتراپی چیستا
شنبه تا چهارشنبه

از ساعت 9 الی 19

تماس با ما

02122547061

زانودرد بسیار شایع است، در حالی که می تواند ناتوان کننده و خسته کننده باشد، درد زانو اغلب بسیار قابل درمان است.

طیف وسیعی از عوامل می توانند باعث درد زانو شوند، از شرایط پزشکی ارثی گرفته تا ضربه ناگهانی و فشار بیش از حد به مفصل. کلید پایان دادن به درد یا درد یافتن علت دقیق آن است. این به پزشک شما این امکان را می دهد که برای نیازهای خاص شما یک برنامه درمانی تشکیل دهد.

خوشبختانه راه هایی برای مدیریت و درمان زانو درد وجود دارد. اینها ممکن است شامل درمان‌های خانگی ساده باشد یا در موارد شدید ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید.

زانوی شما یک ساختار پیچیده است. از سه استخوان تشکیل شده است – قسمت پایینی استخوان ران، قسمت بالایی استخوان ساق پا و کاسه زانو.

رباط ها و تاندون های قوی این استخوان ها را در کنار هم نگه می دارند. غضروف زیر کاسه زانو و بین استخوان ها زانو را بالشتک و تثبیت می کند. آسیب یا بیماری که بر هر یک از این ساختارها تأثیر می گذارد می تواند باعث درد زانو شود.

دلایل زانودرد

آرتروز زانو

انواع مختلفی از آرتریت وجود دارد که مفصل زانو را تحت تاثیر قرار می دهد. دو مورد از رایج ترین آنها آرتروز و آرتریت روماتوئید هستند. آرتروز زانو در نتیجه “ساییدگی و پارگی” غضروف زانو ایجاد می شود و در افراد بالای 50 سال شایع تر است.1 با بدتر شدن غضروف، درد ایجاد می شود. ممکن است به صورت درد شدید ناشی از حرکت زانو شروع شود. درد آرتروز زانو اغلب، به تدریج پیشرفت می کند و تبدیل به یک درد دائمی مبهم و دردناک می شود.
آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به مفاصل متعدد بدن حمله می کند. علاوه بر درد، کاسه زانو ممکن است متورم شود، قرمز به نظر برسد و احساس گرما کنید. برخلاف استئوآرتریت، درد زانو ناشی از روماتیسم مفصلی با فعالیت بهبود می یابد.

آسیب های رباط زانو

چهار رباط اصلی در زانوی شما وجود دارد – دو رباط جانبی و دو رباط متقاطع.

آسیب رباط جانبی . رباط های جانبی در امتداد کنار زانوی شما قرار دارند و استخوان ران (فمور) را به استخوان ساق پا متصل می کنند. رباط های جانبی داخلی در قسمت داخلی ساق پا قرار دارند. رباط های جانبی جانبی در خارج قرار دارند. آسیب به رباط جانبی داخلی (MCL) اغلب ناشی از ضربه مستقیم به خارج زانو است که باعث درد در داخل زانو می شود. ضربه به داخل زانو ممکن است باعث آسیب رباط جانبی جانبی (LCL) شود که باعث درد در قسمت بیرونی زانو می شود.

آسیب رباط صلیبی . رباط های صلیبی (صلیبی قدامی و صلیبی خلفی) در داخل مفصل زانو از یکدیگر عبور می کنند. آنها به استخوان ساق پا چسبیده اند، با صلیبی قدامی در جلو و صلیبی خلفی در پشت آن. آسیب های رباط صلیبی قدامی (ACL) شایع ترین نوع آسیب زانو است. اینها اغلب ناشی از یک ضربه مستقیم یا تغییر ناگهانی جهت یا سرعت در هنگام دویدن هستند. معمولاً صدای “پاپ” همراه با تورم ناگهانی شنیده می شود. زانو احساس خواهد کرد که در حال بیرون آمدن است.

آسیب های رباط صلیبی خلفی (PCL) شایع نیستند و. اینها معمولاً از نیروی پرانرژی ناشی می شوند. به عنوان مثال، برخورد زانوی خم شده با داشبورد در حین تصادف ممکن است باعث آسیب PCL شود. ممکن است در پشت زانو احساس درد کنید. تورم و بی ثباتی از دیگر علائم معمولی هستند.

پارگی غضروف زانو (منیسک)

منیسک یک تکه غضروفی به شکل «C» است که از مفصل زانو محافظت می کند. شما دو منیسک در هر زانو دارید. پارگی منیسک یکی از دلایل شایع زانو درد است. در افراد جوان تر، اغلب نتیجه یک آسیب ورزشی است. افراد مسن ممکن است مشکلی را تجربه کنند زیرا غضروف با افزایش سن ضعیف می شود و آن را مستعد پارگی می کند.

علاوه بر درد، فردی با منیسک پاره شده ممکن است در ابتدا صدای “پاپ” را در هنگام پارگی بشنود. به دنبال آن سفتی و تورم تدریجی زانو همراه با کلیک کردن، قفل شدن یا گرفتن زانو ایجاد می شود.

تاندونیت و پارگی کشکک

تاندونیت کشکک به التهاب تاندون کشکک اشاره دارد، تاندون بزرگی که کاسه زانو شما را به بالای استخوان ساق پا متصل می کند. تاندونیت کشکک در افرادی که به ورزش ها یا فعالیت هایی می پردازند که به دویدن و پریدن مکرر نیاز دارند، شایع تر است. اغلب، افراد مبتلا به این عارضه یک درد مبهم دائمی را توصیف می کنند که با فعالیت شدید می شود. در برخی موارد، تاندون کشکک می تواند ضعیف شده و احتمال پارگی آن را افزایش دهد. پارگی تاندون کشکک باعث درد شدید، تورم روی زانو و احساس پارگی یا ترکیدن می شود. بسته به درجه پارگی، فرد ممکن است متوجه فرورفتگی در پایین کاسه زانو شود و به دلیل بیرون آمدن زانو دچار مشکل در راه رفتن شود.

سندرم درد پاتلوفمورال

سندرم درد پاتلوفمورال در نوجوانان و بزرگسالان جوان شایع‌تر است و معمولاً در اثر فعالیت‌های شدیدی که بر زانو فشار وارد می‌کنند مانند دویدن، چمباتمه زدن یا بالا رفتن از پله‌ها ایجاد می‌شود و یکی از دلایل زانودرد است. این وضعیت باعث ایجاد درد مبهم و دردناکی در زیر کاسه زانو می شود و گاهی اوقات به آن کندرومالاسی کشکک نیز می گویند، به این معنی که غضروف پشت کاسه زانو نرم شده و شروع به از بین رفتن کرده است. تراز غیر طبیعی زانو نیز ممکن است باعث این وضعیت شود.درد با فعالیت هایی که نیاز به خم شدن مکرر زانو یا نشستن طولانی مدت دارند (مثلاً کار کردن پشت میز) بدتر می شود. همچنین ممکن است هنگام ایستادن در اثر نشستن طولانی مدت یا هنگام بالا رفتن از پله ها صدای ترکیدن را در زانو بشنوید. تورم و قفل شدن زانو به ندرت با این سندرم دیده می شود.

کیست بیکر

کیست بیکر در پشت مفصل زانو متورم می‌شود و گاهی اوقات نشانه‌ای از یک مشکل زمینه‌ای دیگر مانند پارگی منیسک است. در حالی که همه کیست‌های بیکر باعث درد نمی‌شوند، در صورت ایجاد زانودرد، سفتی در پشت احساس می‌شود. زانو و اغلب با سفتی زانو و برآمدگی قابل مشاهده که با فعالیت بدتر می شود همراه است.

 

کلمات مرتبط :

دلایل زانودرد – درمان زانو درد – فیزیوتراپی زانو – فیزیوتراپی زانو درد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *