شنبه تا چهارشنبه

از ساعت 9 الی 19

تهران، پاسداران

بوستان نهم، پلاک 121، طبقه دوم، واحد نه

تماس با ما

09191690107 - 02122547061

لگو فیزیوتراپی چیستا
شنبه تا چهارشنبه

از ساعت 9 الی 19

تماس با ما

02122547061

صافی کف پا وضعیتی است که در آن یک یا هر دو پا دارای قوس کم یا بدون قوس هستند. وقتی می ایستید، بالشتک های پا به زمین فشار می آورند. به طور معمول، شما نمی توانید قوس پا را ببینید، اگرچه گاهی اوقات زمانی که پا را بلند می کنید، قوس ظاهر می شود.

همه نوزادان در بدو تولد دارای کف پای صاف هستند. قوس معمولاً در سن 6 سالگی ایجاد می شود. از هر 10 کودک دو نفر هنوز در بزرگسالی کف پای صاف دارند. برخی از بزرگسالان دارای قوس هایی هستند که فرو می ریزند. این حالت، قوس های افتاده، اصطلاح دیگری برای این عارضه است.

کف پای صاف برای اکثر افراد مشکلی نیست. اگر صافی کف پا باعث درد یا مشکلات دیگر شود، درمان ها می توانند کمک کنند. فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی در موارد خفیف می توانند به ایجاد قوس در کف پا کمک کنند.

با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی چیستا و پس از معاینه توسط متخصصان ما تمرینات مناسب کف پای صاف برای شما تجویز می شود.

انواع صافی کف پا

انعطاف پذیر: کف پای صاف انعطاف پذیر رایج ترین هستند. وقتی ایستاده نیستید می توانید قوس های پا را ببینید. با وارد کردن وزن بر روی پاها، قوس ها ناپدید می شوند. صافی کف پای انعطاف پذیر در دوران کودکی یا نوجوانی ظاهر می شود. هر دو پا را درگیر می کند و با افزایش سن به تدریج بدتر می شود. تاندون ها و رباط ها در قوس پا می توانند کشیده شوند، پاره شوند و متورم شوند.

سفت: فردی که کف پای صاف سفت دارد، هنگام ایستادن (وزن زدن به پاها) یا نشستن (بدون وزن بر روی پا) قوس ندارد. این وضعیت اغلب در سال های نوجوانی ایجاد می شود و با افزایش سن بدتر می شود. ممکن است پاهای شما دردناک باشد. خم کردن پاها به سمت بالا یا پایین یا حرکت دادن آنها به پهلو ممکن است دشوار باشد. صافی کف پا ممکن است یک پا یا هر دو را درگیر کند.

اکتسابی بزرگسالان (قوس افتاده): با کف پای صاف (قوس افتاده) اکتسابی بزرگسالان، قوس پا به طور غیرمنتظره ای می افتد یا فرو می ریزد. قوس افتادگی پا باعث چرخش پا به سمت بیرون می شود و می تواند دردناک باشد. این مشکل ممکن است تنها یک پا را تحت تاثیر قرار دهد. شایع ترین علت التهاب یا پارگی تاندون ساق پا (تاندون تیبیال خلفی) است که قوس را پشتیبانی می کند.

تالوس عمودی: برخی از نوزادان یک نقص مادرزادی (ناتوانی مادرزادی) به نام تالوس عمودی دارند که از ایجاد قوس جلوگیری می کند. استخوان تالوس در مچ پا در وضعیت نامناسبی قرار دارد. پایین پا شبیه به صندلی گهواره ای است. به تالوس عمودی نیز پای راکری می گویند.

دلایل و عوامل خطر

داشتن کف پای صاف ممکن است در ژن شما باشد. با بالا رفتن سن کودک، قوس هایی در پا ایجاد می شود. برخی از افراد دارای قوس های بلند هستند، در حالی که برخی دیگر دارای قوس های بسیار کم یا تقریباً بدون قوس هستند که باعث صافی کف پا می شود.

برخی افراد بعداً در زندگی دچار صافی کف پا می شوند. این وضعیت گاهی در خانواده ها دیده می شود. و مشکلات خاصی خطر صافی کف پا را افزایش می دهد، از جمله:

علائم صافی کف پا چیست؟

بسیاری از افراد مبتلا به کف پای صاف، درد یا مشکلات دیگری را تجربه نمی کنند. اما انواع خاصی از صافی کف پا می تواند دردناک باشد. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

کلمات مرتبط :

کف پای صاف – فیزیوتراپی کف پای صاف – فیزیوتراپی در پاسداران – فیزیوتراپی در هروی – فیزیوتراپی در دیباجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *