شنبه تا چهارشنبه

از ساعت 9 الی 19

تهران، پاسداران

بوستان نهم، پلاک 121، طبقه دوم، واحد نه

تماس با ما

09191690107 - 02122547061

لگو فیزیوتراپی چیستا
شنبه تا چهارشنبه

از ساعت 9 الی 19

تماس با ما

02122547061

فتق دیسک کمر عارضه ای است که به دلیل خروج قسمت میانی درون دیسک به دلایلی همچون وارد شدن فشار بیش از حد ستون فقرات رخ می دهد.

دیسک ها بین ستون مهره ها قرار دارند و از مهره ها در برابر فشارهایی که حین فعالیت های روزمره بر ستون فقرات وارد می شود محافظت می کنند ، وجود دیسک ها همچنین برای دامنه حرکات طبیعی ستون فقرات از اهمیت بالایی برخوردار است.

در این بیماری قسمت میانی نرم و ژلاتینی مانند درون دیسک در اثر فشارهای بیش از حدی که بر آن وارد می شود به فضای بیرونی نشت کرده و حتی می تواند سبب وارد شدن فشا به ریشه های عصبی نخاع در این منطقه شود ، خروج این ماده همچنین سبب ایجاد واکنش های التهابی در این ناحیه شده و با بروز درد و التهاب در ستون فقرات همراه است.

بسته به محل فتق دیسک ، می تواند منجر به درد ، بی حسی یا ضعف در بازو یا پا شود. علائم نیز بسته به میزان بیرون زدگی دیسک و محل مهره ها با شدت های مختلفی ظاهر می شود ، در برخی بیماران هیچگونه علائم خاصی ایجاد نمی شود بطوری که بیمار سالها متوجه بیماری خود نمی شود و در برخی دیگر از بیماران علائم بحدی شدید است که سبب خانه نشین شدن شدن فرد شده و و با عوارضی همچون ضعف و فلج عضلات و بی اختیاری ادرار و مدفوع همراه است.

علائم فتق دیسک کمر

دلایل و عوامل خطر

بیرون زدگی یا همان فتق دیسک کمر به دو صورت تدریجی. ناگهانی ممکن است رخ دهد.

در نوع تدریجی عواملی همچون افزایش سن و ضعف تدرجی دیسک ها به دلیل کاهش رطوبت خطر بروز دیسک کمر را افزایش می دهد.

در نوع ناگهانی وارد شدن فشار شدید و ناگهانی به ستون فقرات که بالاتر از حد تحمل دیسک ها باشد منجر به آسیب پذیری دیسک ها و بیرون زدگی دیسک کمر می شود.

چاقی بویژه چاقی شکمی ، بارداری ، انجام مشاغل سنگین که سبب وارد شدن فشارهای مکرر به ستون فقرات می شوند ، انجام ورزش های سنگین ، ضعف عضلات شکم و کمر نیز از جمله عواملی هستند که خطر بروز آن را افزایش می دهند.

روش های درمان

درمان دیسک کمر بسته به محل دیسک بیرون زده ، شدت علائم و شرایط بیمار با روش های محتلفی انجام می گیرد.

استفاده از داروهای مسکن و ضدالتهاب و کمپرس گرم در تسکین علائم موثرند.

فیزیوتراپی دیسک کمر به عنوان موثرترین روش درمان فتق دیسک کمر است که در کلینیک فیزیوتراپی چیستا ( فیزیوتراپی در پاسداران ) به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود.

فیزیوتراپیست از تکنیک های درمان دستی و ماساژ ، تمرینات ورزشی ، لیزر درمانی ، تراکشن ، سوزن خشک ، مگنت و گرما و سرما درمانی برای کمک به بیمار بهره می برد.

در صورت عدم بهبودی شرایط بیمار با روش های غیرجراحی و بروز عوارض جدی جراحی باید در کمترین زمان ممکن انجام بگیرد.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در پاسداران – فیزیوتراپی دیسک کمر – فیزیوتراپی در هروی – فیزیوتراپی کمردرد – فیزیوتراپی در اندرزگو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *