شنبه تا چهارشنبه

از ساعت 9 الی 19

تهران، پاسداران

بوستان نهم، پلاک 121، طبقه دوم، واحد نه

تماس با ما

09191690107 - 02122547061

لگو فیزیوتراپی چیستا
شنبه تا چهارشنبه

از ساعت 9 الی 19

تماس با ما

02122547061

لیزر پرتوان (HPLT) به­ عنوان یک روش پزشکی ایمن، بدون درد و غیرتهاجمی جهت تسریع در روند درمان و توانبخشی، برای شرایط مختلفی که موجب درد شدید بافت­های بدن می­شود، مورد استفاده قرار می­گیرد.

لیزر پرتوان - فیزیوتراپی چیستا

در این روش درمانی از تابش لیزر در محدوده طول موج 800 تا 1100 نانومتر استفاده می­کنند و طول موج­های 808/810 و 980 نانومتر از محبوبیت خاصی برخوردار هستند که مورد اول منبع اثر تحریک زیستی است و دومی منجر به افزایش موضعی دمای بافت می­شود.

نحوه عملکرد لیزر پرتوان و مشخصات آن

درحال­ حاضر بسیاری از کلینیک­ های درد و فیزیوتراپی با در نظر گرفتن فواید استفاده از روش HPLT مجهز به دستگاه­های لیزر با شدت بالا هستند که به­ عنوان یک روش درمانی موثر شناخته می­شود.

در سال­های گذشته معمولا از لیزر سرد یا کم­ توان برای موارد درمانی استفاده می­شد اما با پیشرفتی که در زمینه تکنولوژی ساخت دستگاه­های پزشکی به­ وجود آمد، نمونه­ های پرتوان جایگزین مناسبی برای استفاده ­های درمانی بودند.

لیزر پرتوان از یک پرتو پایلوت مرئی، معمولا به رنگ قرمز استفاده می­کند که تاثیر زیادی بر فرآیندهای بدن دارد. استفاده از آن، باعث تحریک سنتز DNA و افزایش فعالیت فیبروبلاست ­ها می­شود که در روند بهبودی، افزایش تراکم ­پذیری غضروف و فعال­ شدن فاگوسیتوز نقش خواهد داشت.

لیزر پرتوان چگونه به بیماران کمک می­کند؟

می­توان گفت که لیزر درمانی با توان بالا از توانبخشی، فیزیوتراپی و پزشکی-ورزشی پشتیبانی می­کند و در زمینه مشکلاتی که ممکن است بر اثر آسیب به تاندون و استخوان­ها وارد شود، کمک­کننده است.

در ضمن باید این را هم در نظر گرفت که لیزر درمانی به بهبود بیماری­هایی که تقریبا در هر ناحیه از بدن افراد قرار دارند، با تمرکز ویژه بر رفع دردهای مداوم، شدید، بهبود زخم و اثرات ضدالتهابی، کمک می­کند.

این نوع روش درمانی نه‌تنها علائم مرتبط با تغییرات پاتولوژیک در بافت­ها را کاهش می­دهد، بلکه به­ طور موثر قادر خواهد بود تا در برطرف­ کردن علل آنها نیز سهیم باشد.

برای بهبود چه بیماری­هایی می­توان از لیزر پرتوان استفاده کرد؟

لیزر درمانی با قدرت بالا از بهبود و بازسازی بافت­ها پشتیبانی کرده، فرآیندهای متابولیک سلول­ها را فعال می­کند و در تسریع میکروسیرکولاسیون (جریان خون در رگ­ها) موثر است.

این روش در خصوص درد عضلانی و همچنین برای درمان اعصاب آسیب ­دیده یا تحریک­ شده که موجب بروز درد شدید خواهد شد، موثر واقع می­شود. به­ طور کلی لیزر درمانی با قدرت بالا برای بهبود بیماری­های زیر مناسب است:

تاثیرات مثبتی که شما در صورت استفاده از لیزر درمانی با قدرت بالا به­ دست می­آورید معمولا پس از چند جلسه درمان و بسته به پارامترهای مختلف و فرکانس مورد استفاده، قابل مشاهده خواهد بود.

موارد منع استفاده از لیزر پرتوان

اشعه ­های این دستگاه قادر است تا به عمق بافت­های مختلف بدن نفوذ کند و در درمان بیماری­ها و التهاب­های ایجادشده موثر باشد، از طرفی نیز برخی از افراد با توجه به شرایط خاصی که دارند نباید از لیزر درمانی با شدت بالا استفاده کنند که شامل موارد زیر است:

در ضمن باید توجه داشته باشید که موارد دیگری نیز وجود دارد که باعث منع استفاده از این روش درمانی خواهد شد، از همین رو در شرایطی همچون دوران بارداری، ابتلا به نارسایی ریوی، شرایط هموراژیک و تومورهای بدخیم بهتر است که از انجام لیزر درمانی با قدرت بالا خودداری شود.

لیزر پرتوان - دکتر ریحانی نژاد

برای بهبود و کاهش درد به چند دوره لیزر پرتوان نیاز است؟

در رفع دردهای مزمن، به ­طور معمول توصیه می­شود که افراد یک دوره با کمک 6-10 روش همراه با فرکانس را برای مدت 2-3 بار در هفته انجام دهند. مدت‌زمان هر کدام از روش­های لیزر درمانی با شدت بالا اغلب بین 2-15 دقیقه است و این فرآیند بدون درد و همراه با کمی احساس گرما خواهد بود.

البته در برخی موارد که افراد با انجام دوره­ های کمتر تاثیرات لازم را دریافت نمی­کنند، 10-15 روش برای برطرف­کردن درد مورد نیاز است که معمولا به­صورت روزانه انجام می­شود.

مزایای که می­توان برای لیزر پرتوان در نظر گرفت

به­ طور کلی لیزر درمانی با قدرت بالا مزایایی را به­همراه دارد که باعث استفاده گسترده از آن برای درمان و بهبود برخی از بیماری­ها می­شود، تعدادی از آنها به شرح زیر است:

جمع­ بندی

لیزر پرتوان به­ عنوان یک روش درمانی مورد استفاده قرار می­گیرد که با استفاده از فرکانس­های مختلف موجب کاهش درد و رفع علل برخی از بیماری­های عضلانی، استخوانی، مفصلی و عصبی خواهد شد.

با در نظرگرفتن تمامی ویژگی­ها و فواید بسیار خوبی که این روش درمانی به­همراه دارد، در افراد باردار، مبتلا به تومورهای بدخیم و نارسایی ریوی از آن استفاده نمی­شود. این روش درمانی هم اکنون در فیزیوتراپی چیستا قابل انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *