شنبه تا چهارشنبه

از ساعت 9 الی 19

تهران، پاسداران

بوستان نهم، پلاک 121، طبقه دوم، واحد نه

تماس با ما

09191690107 - 02122547061

لگو فیزیوتراپی چیستا
شنبه تا چهارشنبه

از ساعت 9 الی 19

تماس با ما

02122547061

مگنت تراپی به شیوه امروزی شاید درمان جدید و مدرنی باشد. اما باید بدانید که از دیرباز استفاده از انرژی مغناطیس برای درمان به‌وسیله سنگ‌هایی باستانی روشی رایج بوده و امروز ما تنها فرم مدرن و علمی آن را در اختیار داریم. خستگی، گرفتگی عضلات و همین‌طور آسیب‌های شدید به بافت و استخوان ازجمله مشکلاتی است که نمی‌شود آنها را در مدت‌زمان کوتاهی برطرف کرد.

اما پزشکی مدرن یک راه میان‌بر برای درمان این مشکلات پیدا کرده است. درمان مغناطیسی می‌تواند به‌صورت مکمل یا درمان مستقل در اختیار بیماران قرار بگیرد. در این مقاله همراه ما باشید تا بیشتر درباره این موضوع برای شما صحبت کنیم.

مگنت تراپی در پاسداران

مگنت تراپی (درمان مغناطیسی) چیست؟

این روش درمانی جزء روش‌های درمانی غیرتهاجمی و ایمن محسوب می‌شود که از انرژی طبیعی مغناطیس برای درمان کمک می‌گیرد. مغناطیس از انرژی‌های مهم موجود در طبیعت جهان است که برای بقای انسان‌ها هم بسیار مهم بوده و می‌تواند در حفظ سلامت عمومی نقش ایفا کند.

یکی از کاربرد‌های مهم این انرژی کم‌کردن و کاهش‌ مدت‌زمان دوران نقاهت برخی از بیماری‌ها است. میدان‌های مغناطیسی می‌توانند به‌شکل کنترل‌شده در کنار بدن قرار بگیرند و به بدن برای تسریع برخی از امور کمک کنند. بدن ما انسان‌ها هم به‌طور طبیعی این انرژی را در کنار خود دارد که به آن بیومغناطیس گفته می‌شود.

این انرژی نامرئی است و می‌تواند برای درمان برخی بیماری‌ها مانند پوکی استخوان بسیار مفید باشد. در درمان مغناطیسی این انرژی به‌شکل کنترل‌شده و خارج از انرژی طبیعی به بدن وارد می‌شود تا جریان طبیعی را تقویت کند.

این شاخه از درمان در رشته‌های فیزیوتراپی، طب ورزشی و ارتوپدی یافت می‌شود. از این درمان می‌توان هم به‌صورت مستقل و هم به‌عنوان مکمل در کنار دیگر روش‌های درمانی بهره برد.

عملکرد شیوه درمانی مگنت تراپی به چه صورت است؟

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم بدن ما به‌طور طبیعی انرژی مغناطیس را در خود دارد که آن را بیومغناطیس نامیده‌ایم. تمامی مولکول‌های بدن ما مقدار کمی انرژی مغناطیس در خود دارند.

میدان‌های مغناطیسی نباید به‌شکل کنترل‌نشده‌ای در برابر بدن شما قرار بگیرند. انجام این کار ممکن است به بدن آسیب‌های زیادی را وارد کند. اما در مگنت تراپی شما با یک روش درمانی مواجه هستید.

یعنی افرادی به‌شکل تخصصی سال‌ها بر روی این موضوع و روش درمانی آن کار کرده‌اند تا بتوانند در نهایت به نتیجه مطلوبی برسند. پس در این روش بدن شما مشکلی جدیدی به خود نمی‌بیند و حتی مشکلات قدیمی‌اش نیز به کمک میدان‌های مغناطیسی درمان خواهد شد. اما شاید برای شما این سوال به‌وجود بیاید که روش کار این درمان به چه شکل است؟

یون‌هایی مانند پتاسیم و کلیسم به سلول‌های ما کمک می‌کنند تا سیگنال‌هایی توسط آنها ارسال شود. براساس آزمایش‌های تخصصی نیرو مغناطیس می‌تواند نحوه عملکرد این یون‌ها را تغییر دهد.

پزشکان و متخصصان از این نتیجه کمک می‌گیرند تا بتوانند با استفاده از این نیرو عملکرد چنین یون‌هایی را به نفع بدن تغییر دهند. بااین‌حال شواهد نشان می‌دهد مغناطیس بر روی سلول‌های هر بدن تاثیرات ثابتی نمی‌گذارد و این موضوع بسته به شرایط بدنی متغییر است.

انواع آهن‌ربا در مگنت تراپی

از این روش درمانی معمولا در نواحی گردن، زانو، کمر و لگن استفاده می‌شود. بر همین اساس مگنت‌های مورد استفاده در درمان مغناطیسی را می‌توان به 5 دسته تقسیم نمود. این انواع عبارت است از:

مگنت تراپی یا همان درمان مغناطیسی چه تاثیری در درمان بیماری‌ها دارد؟

از این روش درمانی برای بافت‌های مختلف که دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند مثل تاندون‌ها، اعصاب و عضلات استفاده می‌شود. معمولا برای برخی از بیماری‌ها توصیه می‌کنند که تا جایی که امکان دارد از جراحی پرهیز شود.

در چنین موقعیتی ممکن است برای بیمار سوال شود که اگر قرار به جراحی نیست پس کدام روش درمانی می‌تواند مفید باشد؟ یکی از روش‌های جایگزین برای جلوگیری از جراحی‌های غیرضروری مگنت تراپی است.

مفاصل می‌توانند با استفاده از این روش عملکرد بهتری داشته باشند بدون این‌که زیر تیغ جراحی بروند. در این روش درمانی از دستگاه‌های مختلفی استفاده می‌شود که امواج آن باعث افزایش اکسیژن‌رسانی به بافت‌ها و سلول‌های بدن خواهد شد.

اما این مورد تنها تاثیر دستگاه بر بدن نیست. انرژی مغناطیس می‌تواند محیط اسیدی را در بدن کاهش دهد و موجب تحریک متابولیسم در آن شود. مواد زائد بدن نیاز دارند که از بدن هر چه سریع‌تر دفع شود.

افزایش خون‌رسانی و سرعت آن باعث خواهد شد که این کار با سرعت بیشتری انجام بگیرد و مواد زائد به بیرون از بدن هدایت شوند.

در مرسوم‌ترین روش مگنت تراپی آهن‌ربایی مخصوص بر روی قسمت‌های آسیب‌دیده بیمار استوار می‌شود و مراحل درمان آغاز می‌گردد. بسته به نیاز بیمار ممکن است چند جلسه برای این‌ کار به تراپی نیاز باشد. آهن‌ربا‌هایی که برای درمان استفاده می‌شوند از آهن‌ربا‌های معمولی بسیار قوی‌تر هستند.

به‌طور دقیق موارد استفاده مگنت تراپی شامل چه چیز‌هایی است؟

در بدن ما میدان‌های مغناطیسی زیادی قرار دارند. بنابراین، می‌توان از این روش درمانی در قسمت‌های مختلفی از بدن استفاده کرد. استفاده از این روش برای درمان کمردرد، انقباض ماهیچه‌ها و انتقال امواج عصبی توصیه می‌شود و تا به امروز نیز نتیجه خوبی داده است.

در ترکیب خونی بدن ما مقدار زیادی آهن وجود دارد. کارکرد این نوع درمان هم در دانستن همین نکته خلاصه می‌شود. زمانی که شما مقداری آهن در خون خود داشته باشید یک آهن‌ربا قوی می‌تواند جهت جریان را مشخص کند و به آن سرعت ببخشد. قسمت‌های آسیب‌دیده نیز که به خون‌رسانی سریع‌تر نیاز دارند با این روش سریع‌تر بهبودی خود را به‌دست خواهند آورد.

این روش به‌لحاظ تاریخی نیز دارای قدمت زیادی است. در گذشته مردم از سنگ‌های خاصی استفاده می‌کردند تا بتوانند میدان‌های مغناطیسی را به بدن نزدیک کنند. این روش قدیمی در آن زمان هم برای درمان برخی از بیماری‌های مزمن استفاده می‌شد. بیومغناطیس اندروفین را افزایش می‌دهد. این ماده مسکن طبیعی بدن ماست. یعنی با استفاده از این روش درمانی بدن شما مسکنی طبیعی تولید خواهد کرد.

مگنت تراپی در فیزیوتراپی

کدام دسته از افراد نمی‌توانند از مگنت تراپی استفاده کنند؟

استفاده از این روش درمانی برای بسیاری از افراد بی‌خطر است. بااین‌حال افرادی هستند که به‌دلیل شرایط خاص بدنی‌شان نباید از این روش درمانی بهره ببرند. افرادی که از ضربان‌ساز‌ها استفاده می‌کنند به‌دلیل دستگاه خاصی که در بدن‌شان است نباید از این روش درمانی کمک بگیرند. چراکه مغناطیس می‌تواند عملکرد دستگاه نام‌برده را مختل کند و حیات فرد را در هنگام معالجه دچار ایراد کند.

افراد باردار نیز نمی‌توانند برای درمان از این شیوه کمک بگیرند. همچنین افرادی که از انسولین استفاده می‌کنند نیز باید با مشورت پزشک چنین درمانی را پیش بگیرند. بدون کسب مجوز از آن امکان مگنت تراپی وجود نخواهد داشت.

افراد هموفیلی، دارای اعتیاد، بیمار‌های شدید روانی، افرادی که مشکلات شدید در کبد یا کلیه دارند، افراد با بیماری فشار خون، افرادی با سابقه بیماری‌های عفونی، افرادی که در مرحله فعال سل قرار دارند، بیمارانی با اشکالات خون‌ریزی و افرادی با تومور‌های بدخیم نیز نمی‌توانند از این روش درمانی کمک بگیرند.

مزایای استفاده از روش مگنت تراپی چیست؟

این روش دارای مزیت‌های زیادی است. بسیاری از مواد زائد می‌تواند به کمک این روش از بدن خارج شود. از نمونه این مواد می‌توان به اسید لاکتیک اشاره کرد. درد‌های مفصلی و عضلانی به کمک این روش از بین خواهند رفت. جریان خون عمومی و موضعی می‌توان به کمک آهن‌ربا‌های پزشکی سریع‌تر شود و شما افزایش جریان خون را تجربه کنید.

به کمک این روش مواد ضروری و مورد نیاز اندام‌ها بهتر به قسمت‌های مختلف بدن خواهد رسید. بافت بدن و استخوان‌ها که دچار آسیب‌های مختلفی شده‌اند می‌توانند با استفاده از این آهن‌ربا‌ها سریع‌‌تر خودشان را بازیابی کنند.

هورمون‌های ضد دردی همانند اندروفین با این روش بیشتر ترشح خواهند شد و تسکین درد نیز همراه این روش درمان خواهد بود. افرادی که بر اثر فعالیت‌های سنگین بدنی دچار اسپاسم عضله گرفتگی در آن شده‌اند با مگنت تراپی می‌توانند رفع خستگی کنند و عضلات‌شان را از حالت گرفتگی دربیاورند. حتی عضلات آسیب‌دیده نیز سریع‌تر باز‌سازی خواهند شد.

اگر بافت‌ها دچار تورم یا التهاب شده باشند، مگنت‌ها می‌توانند از شدت این تورم کم کنند. اگر دوست دارید دوره نقاهت بیماری شما کوتاه‌تر شود مگنت‌ها یک روش موثر برای رسیدن به این هدف هستند. به‌طور عمومی نیز این روش باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شما خواهد شد و به بدن برای مقابله با مشکلات مختلف کمک شایانی می‌کند.

آیا روش درمانی مگنت تراپی یا همان درمان مغناطیسی دارای درد هم هست؟

یکی از سوالات مراجعه‌کنندگان به فیزیوتراپی چیستا قسمت مگنت تراپی در پاسداران این است که این روش درمانی آیا درد هم دارد؟ شما باید بدانید که در فرایند درمان با استفاده از نیروی مغناطیس از هیچ المانی که باعث درد شما شود استفاده نخواهد شد.

تنها چیزی که شما در فرایند درمان خود احساس می‌کنید، یک گرمای خفیف در ناحیه مورد نظر است. درحین درمان نیز شما با لباس مخصوص بر روی دستگاه قرار خواهید گرفت. برخی از مواقع ممکن است بیمار سوزش احساس کند اما این مورد طبیعی است و به کمک متخصص این درمان برطرف خواهد شد. افراد که با درد به درمان مغناطیسی مراجعه می‌کنند ممکن است همان دردشان به‌شکل ناچیزی ادامه داشته باشد اما خود دستگاه موجب ایجاد درد جدیدی نخواهد شد.

معمولا تعداد جلسات این روش درمانی بین 1 تا 3 جلسه است. نکته‌ای که وجود دارد کم‌شدن علائم پس از گذر از جلسات اولیه است. برای مثال اگر بیماری در جلسه اول احساس سوزش داشته باشد در جلسه سوم دیگر چنین چیزی حس نمی‌کند و مشکلش به‌کلی برطرف خواهد شد.

مگنت تراپی بر بدن چه عوارضی خواهد داشت؟

پس از این‌که مزایای این روش درمانی را ذکر کردیم باید از عوارض آن نیز صحبت کنیم. این مسئله یکی از دغدغه‌های مهم بیماران است و آنها دوست دارند که مشکلات روش درمانی‌شان را هم بدانند.

در کمال ناباوری باید به شما بگوییم که این روش عوارض خاصی ندارد و جزء روش‌های غیرتهاجمی ایمن است. احساس سوزش نهایت عوارضی است که ممکن است شما پس از تجربه این روش درمانی داشته باشید.

برای کدام بیماری‌ها می‌توان از مگنت تراپی استفاده کرد؟

در فیزیوتراپی چیستا پیش از انجام این روش درمانی درباره نحوه کار به شما توضیح داده خواهد شد. همچنین در پرونده دلیلی که شما رو به این شیوه درمانی آورده‌اید مشخص است. اما بیایید نگاهی به لیست بلند بیماری‌ها تحت پوشش مگنت تراپی بیندازیم تا متوجه شویم این روش می‌تواند چند بیماری را درمان کند:

برای درمان تمامی این مشکلات می‌توان از روش درمان پیشرفته مگنت تراپی استفاده کرد. مشاوره درباره بیماری شما و ارتباط آن با روش درمانی نیز معمولا توجه مجموعه‌های مختلف انجام خواهد شد.

 

مگنت تراپی - فیزوتراپی پاسداران

 

برای مگنت تراپی به چند جلسه درمان نیاز داریم؟

تعداد جلسات مورد نیاز شما به‌طور دقیق مشخص نیست. در چیستا مگنت تراپی در پاسداران مشاوران حرفه‌ای حضور دارند تا به شما تعداد جلسات مورد نیاز را گوش‌زد کنند. براساس پارامتر‌ها و معیار‌های مختلفی ممکن است تعداد جلسات هر شخص متفاوت باشد.

اگر بخواهیم چند مورد از این پارامتر‌ها را بررسی کنیم می‌توانیم به سن، سبک زندگی، تناسب بدنی و میزان آسیب به بدن اشاره کنیم. معمولا تمامی افرادی که با درد به مجموعه مراجعه می‌کنند می‌تواند پس از 1 تا 3 جلسه درمان سلامتی خود را به‌دست بیاورند از شدت درد خود بکاهند.

جمع‌بندی

در این مقاله شیوه درمانی مگنت تراپی را به شما توضیح دادیم. این روش یک روش قدیمی مبتنی بر نیروی مغناطیس است که می‌تواند در کاهش درد و انقباض عضلات بسیار کارآمد باشد. ما در بدن خود مقادیر کمی از آهن را داریم. همین موضوع باعث می‌شود که آهن‌ربا‌های قدرتمند پزشکی بتوانند بر روی عملکرد یون‌های بدن ما تاثیر بگذارند.

در این روش درمانی نیز دقیقا از همین تکنیک برای تسکین و تسریع روند بهبودی استفاده می‌شود. این روش غیرتهاجمی بوده و هیچ دردی برای بیمار نخواهد داشت. همچنین دارای کمترین میزان عوارض ممکن است. بسته به نوع مشکل شما نیز تعداد جلسات آن مشخص خواهد شد. ممنونیم که تا انتهای مقاله همراه ما بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *