شنبه تا چهارشنبه

از ساعت 9 الی 19

تهران، پاسداران

بوستان نهم، پلاک 121، طبقه دوم، واحد نه

تماس با ما

09191690107 - 02122547061

لگو فیزیوتراپی چیستا
شنبه تا چهارشنبه

از ساعت 9 الی 19

تماس با ما

02122547061

پارگی رباط صلیبی قدامی یا آسیب ACL از آسیب های شایع زانو در بین ورزشکاران است و بیشتر در حین ورزش هایی رخ می دهد که شامل توقف ناگهانی یا تغییر جهت ، پرش و فرود آمدن، مانند فوتبال و بسکتبال است.

بسیاری از مردم هنگامی که یک آسیب ACL رخ می دهد ، صدای پارگی چیزی در زانوی خود را احساس می کنند. زانو ممکن است متورم شود ، احساس ناپایداری کند و برای تحمل وزن بسیار دردناک شود.

بسته به شدت آسیب ACL ، درمان ممکن است شامل استراحت و توانبخشی باشد که به شما در بازیابی قدرت و ثبات کمک می کند ، یا جراحی برای تعویض رباط پاره شده و به دنبال آن توانبخشی. یک برنامه توانبخشی مناسب ممکن است به کاهش خطر آسیب مجدد ACL کمک کند.

در صورت بروز هرگونه صدمه به زانو علائم یا نشانه های آسیب ACL ، فوراً مراقبت کنید. مفصل زانو یک ساختار پیچیده از استخوان ها ، رباط ها ، تاندون ها و سایر بافت هایی است که با هم کار می کنند. مهم است که یک تشخیص سریع و دقیق برای تعیین شدت آسیب و دریافت درمان مناسب انجام شود.

رباط ها نوارهای قوی بافتی هستند که یک استخوان را به استخوان دیگر متصل می کنند. ACL ، یکی از دو رباطی که از وسط زانو عبور می کند ، استخوان ران شما را به استخوان ساق پا متصل کرده و به تثبیت مفصل زانو کمک می کند.

هنگامی که رباط آسیب می بیند ، معمولاً پارگی نسبی یا کامل بافت وجود دارد. یک آسیب خفیف ممکن است رباط را کشیده اما سبب پارگی نشود.

افرادی که دچار آسیب ACL می شوند ، بیشتر در معرض ابتلا به آرتروز زانو هستند. آرتریت ممکن است حتی در صورت جراحی برای بازسازی رباط رخ دهد.

تشخیص پارگی رباط صلیبی زانو

در طول معاینه فیزیکی ، پزشک زانوی شما را از نظر تورم و حساسیت بررسی می کند – زانوی آسیب دیده شما را با زانو بدون آسیب مقایسه می کند. او همچنین ممکن است برای ارزیابی دامنه حرکت و عملکرد کلی مفصل ، زانو را در موقعیت های مختلف قرار دهد.

اغلب تشخیص را می توان تنها بر اساس معاینه فیزیکی انجام داد ، اما ممکن است برای رد علل دیگر و تعیین شدت آسیب به آزمایش نیاز داشته باشید. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اشعه ایکس ممکن است برای رد شکستگی استخوان به اشعه ایکس نیاز باشد. با این حال ، اشعه ایکس بافت های نرم ، مانند رباط ها و تاندون ها را نشان نمی دهد.
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI). MRI از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی قوی برای ایجاد تصاویری از بافتهای سخت و نرم بدن استفاده می کند. MRI می تواند میزان آسیب ACL و علائم آسیب به سایر بافتهای زانو ، از جمله غضروف را نشان دهد.
سونوگرافی. با استفاده از امواج صوتی برای تجسم ساختارهای داخلی ، سونوگرافی ممکن است برای بررسی آسیب در رباط ها ، تاندون ها و ماهیچه های زانو استفاده شود.

علائم پارگی رباط صلیبی

علائم و نشانه های آسیب ACL معمولاً شامل موارد زیر است:

دلایل و عوامل خطر

آسیب های ACL اغلب در حین فعالیت های ورزشی که می تواند بر زانو فشار وارد کند، رخ می دهند.

از جمله عواملی که خطر بروز پارگی رباط صلیبی زانو را افزایش می دهند عبارتند از :

روش های درمان

توقف کامل فعالیت های ورزشی در زمان بروز آسیب برای جلوگیری از تشدید درد و همچنین پیشرفت آسیب دیدگی ضروری است.

استراحت دادن به زانو برای کاهش فشاری که به زانوی آسیب دیده وارد می شود ضروری است.

قرار دادن کمپرس یخ بر روی زانوی آسیب دیده می تواند به تسکین درد و التهاب ناشی از پارگی رباط صلیبی زانو کمک زیادی بکند.

بستن زانو با باندهای فشاری نیز می تواند به کاهش تورم در زانوی آسیب دیده کمک کند.

توانبخشی با فیزیوتراپی بخش مهمی از درمان این آسیب است، فیزیوتراپیست تمریناتی را به شما آموزش می دهد که به تقویت عضلات زانو کمک کرده و حمایت بیشتری از بافت های آسیب دیده به عمل می آورند.

فیزیوتراپی نقش مهمی در بازیابی توانایی های حرکتی زانو و بازگشت هرچه سریع تر فرد به میادین ورزشی دارد.

بیمار باید در طی دوران نقاهت و قبل از بهبودی کامل از عصا برای جلوگیری از وارد شدن فشار بیش از حد بر زانوی آسیب دیده استفاده کند.

در صورتی که پارگی رباط صلیبی زانو بطور کامل رخ داده باشد جراحی برای ترمیم آسیب ایجاد شده ضروری خواهد بود ، پس از جراحی نیز پروسه توانبخشی با فیزیوتراپی به مدت ۶ تا ۸ هفته باید ادامه پیدا کند.

 

کلمات مرتبط :

آسیب رباط های زانو – پارگی رباط صلیبی زانو – آسیب ACL – فیزیوتراپی ورزشی – فیزیوتراپی زانو – فیزیوتراپی در پاسداران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *