شاک ويو تراپی یکی از روش های درمانی در فیزیوتراپی است كه در آن از امواج پر قدرت مكانيكی ( مشابه امواج صوتی و با سرعت بیشتر ) استفاده می شود.

شاک ویو با ایجاد موج های صوتی گذرا که به صورت ضربه های کاملا کنترل شده در شدت و فرکانس های مختلف حس میشوند باعث بهبود درد و گرفتگی والتهابات مزمن تاندونها و بورس ها می شود.

این روش درمانی که امروزه به طور گسترده ای در کلینیک های فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد برای تسکین درد و درمان بسیاری از آسیب های اسکلتی ـ عضلانی کاربرد دارد.

در گذشته از شاک ویو تراپی تنها برای درمان مشکلاتی همچون سنگ کلیه استفاده می شد ، اما امروزه در درمان بسیاری از اختلالات اسکلتی ـ عضلانی استفاده می شود ، درمان خار پاشنه با شاک ویو یکی از مهم ترین موارد کاربرد این روش است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است ، در واقع شاک ویو تراپی به عنوان یکی از بهترین روش های درمان خار پاشنه پا شناخته می شود که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی چیستا ( فیزیوتراپی در پاسداران ) می توانید از آن بهره مند شوید.

این روش درمانی و تسکین دهنده درد نیاز بیمار به مصرف داروهای شیمیایی که معمولا عوارضی را نیز در پی دارند کاهش داده و به روند بهبودی آسیب ها و اختلالات سیستم اسکلتی بدن انسان کمک زیادی می کند.

یکی از تاثیرات شاک ويو بر بدن ایجاد عروق خونی جدید است که کمک زیادی به افزایش خون رسانی به قسمت های مختلف بدن از جمله بافت های آسیب دیده کرده و روند بهبودی را سرعت می بخشد ، افزایش خونرسانی به سلول ها سبب افزایش انرژی و اکسیژن در دسترس سلول ها نیز شده و به رشد و ترمیم سلول ها در بافت آسیب دیده بدن کمک زیادی می کند.

این روش درمانی همچنین سبب از بین بردن التهاب در بافت های آسیب دیده شده و از این طریق نیز کمک زیادی به تسریع روند بهبودی در بافت آسیب دیده بدن خواهد کرد. شاک ویو همچنین از تشدید واکنش های التهابی در قسمت های آسیب دیده بدن جلوگیری می کند.

تحریک توليد كلاژن یکی از دیگر مزایای شاک ويو تراپی است ، تحریک سنتز کلاژن کمک زیادی به تسریع ترمیم آسیب های تاندونی در بدن خواهد کرد.

این روش درمانی همچنین به کاهش احتمال رسوب کلسیم در بافت ها و تاندون ها که سبب اختلال در عملکرد تاندون ها می شود نیز کمک زیادی می کند.

این که آیا این روش درمانی برای بیمار مناسب است یا خیر و همچنین تعداد جلسات درمانی پس از ویزیت اولیه توسط فیزیوتراپیست تعیین می شود ولی بطور معمول ۲ تا ۳ جلسه درمان با شاک ویو در طول هفته توصیه می شود.

با وجود مزایای این روش درمان برخی افراد دارای شرایط خاص همچون خانم های باردار ، افراد زیر ۱۸ سال ، مبتلایان به تومورهای سرطانی و افرادی که دچار اختلالات انعقاد خون هستند نباید تحت درمان با آن قرار بگیرند.

موارد کاربرد شاک ويو تراپی

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در پاسداران – فیزیوتراپی در اندرزگو – شاک ويو تراپی در پاسداران – شاک ویو در پاسداران – متخصص فیزیوتراپی در پاسداران – لیزر تراپی در پاسداران – درمان خار پاشنه با فیزیوتراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *